Kvůli ruským raketovým útokům zůstalo bez elektřiny na 1,5 milionu odběratelů

Kvůli ruským raketovým útokům na ukrajinské energetické objekty zůstalo bez elektrického proudu na 1,5 milionu odběratelů energie v sedmi oblastech země. Na svém telegramovém účtu to dnes uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.

Během dne ruské síly podnikly 40 raketových úderů a 16 útoků pomocí dronů Šáhed-136 íránské výroby, oznámil ve své večerní operační svodce ukrajinský generální štáb, podle něhož protivzdušná obrana sestřelila 20 střel s plochou dráhou letu a 11 útočných bezpilotních letounů.

Rusové zasáhli energetickou a kritickou infrastrukturu v devíti oblastech - Volyňské, Rivnenské, Charkovské, Chmelnycké, Kirovohradské, Čerkaské, Záporožské, Oděské a Mykolajivské, sdělilo velení ukrajinských ozbrojených sil. Prezident Volodymyr Zelenskyj dříve na telegramu napsal, že ruské invazní síly od noci podnikly "masivní útok", při němž vypálily na jeho zemi 36 raket, z nichž většinu sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana.

Podle dřívějších informací ukrajinského letectva systém protivzdušné obrany ráno zneškodnil 18 ruských střel. Rusko zaútočilo na Ukrajinu ze dvou směrů - z Rostovské oblasti vypálilo řízené střely typu Ch-101 a střely s plochou dráhou letu Kalibr vystřelilo z lodí v Černém moři, uvedly ukrajinské vzdušné síly.

Obyvatele centrální a západní Ukrajiny dnes vzbudila rovněž pravidelná střelba, to když se protivzdušná obrana snažila sestřelit ruské bezpilotní letouny a rakety. Jak poznamenala agentura AP, Rusko v posledních dnech zintenzivnělo své útoky na elektrárny, vodovodní systémy a další klíčovou infrastrukturu po celé zemi.

Několik ruských raket, které mířily na hlavní město, sestřelila protivzdušná obrana v oblasti Kyjeva, informoval už dříve na telegramu starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Obyvatele vyzval, aby zůstali v krytech, protože nálety pokračují. "Několik raket letících na Kyjev bylo v oblasti sestřeleno protivzdušnou obranou. Děkujeme našim obráncům," citovala z prohlášení Klička agentura Unian. "Šetřte elektřinou a buďte shovívaví, pokud jde o omezení jejích dodávek," vzkázal Kyjevanům starosta.

O sestřelení ruské rakety v Kyjevské oblasti informoval i tamní policejní šéf Andrij Něbytov. "Nedošlo k žádným obětem ani škodám, trosky rakety spadly do lesa," dodal. Podle šéfa Kyjevské oblasti Oleksije Kuleby byl v regionu od rána kvůli ruskému ostřelování vyhlášeno několik leteckých poplachů.

O intenzivním ostřelování dnes informovali i představitelé západoukrajinských regionů. Výbuchy bylo slyšet kolem města Rivne, z Chmelnycké oblasti a Volyňské oblasti. Zasažena byla zejména energetická infrastruktura. Starosta města Luck, které se nachází ve Volyňské oblasti, později podle serveru Ukrajinska pravda uvedl, že raketový útok prakticky zničil energetické zařízení ve městě. "V současné době ho nelze opravit," napsal Ihor Poliščuk na telegramu. Starosta zároveň informoval, že tlaková vlna a úlomky raket ráno poškodily 12 soukromých domů a střechy sedmi budov.

V Kirovohradské oblasti ve střední části Ukrajiny zasáhly ruské nálety důležitá energetická zařízení u měst Kropyvnyckyj a Holovanivsk. V oblasti rovněž dochází k výpadkům elektřiny. Tamní úřady v této souvislosti vyzvaly obyvatele i podniky, aby snížili její spotřebu, napsala agentura Ukrinform. V Oděse raketová palba zranila tři lidi, i tam mají problémy s dodávkami elektřiny.

Ruské ministerstvo obrany mezitím uvedlo, že jeho síly odrazily pokusy o ukrajinskou ofenzivu na východě země v Luhanské a Doněcké oblasti a na jihu v Chersonské oblasti. Jak poznamenala agentura Reuters, zprávy z bojiště nebylo možné nezávisle ověřit.

Související

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy