Kyjev zasáhly rakety, jeden člověk zemřel

Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné budovy. Podle kyjevského starosty Vitalije Klička nejméně jeden člověk zemřel, šest lidí bylo zraněno. Podle agentury AP šlo dnes o první ruský útok na Kyjev za tři týdny a Kličko jej označil za "symbolický útok" před summitem NATO, který se koná příští týden v Madridu.

Několik explozí se po šesté ráno místního času ozvalo v kyjevské Ševčenkivské čtvrti. Svědkové z místa uvedli, že šlo o ostřelování raketami. Ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko na síti Telegram napsal, že na Kyjev a Kyjevskou oblast bylo vypáleno 14 střel. Agentura Unian s odvoláním na mluvčího ukrajinského letectva Jurije Ignata uvedla, že Moskva použila vysoce přesné řízené střely Ch-101 vypálené z Kaspického moře, které mají dosah až 5500 kilometrů.

Ruské ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že cílem útoku byla kyjevská zbrojovka a že zprávy o zasažení obytných budov jsou falešné. Podle Moskvy škody na obytných budovách způsobil pád střely ukrajinské protiraketové obrany.

Na místě ranních explozí v ukrajinské metropoli zasahovala více než desítka záchranných jednotek, podle ukrajinské civilní obrany byla zasažena devítipatrová budova, v níž bylo částečně zničeno několik horních pater. Záchranáři novinářům posléze řekli, že se jim z trosek podařilo vyprostit mimo jiné sedmiletou dívku a její matku. Podle nich v troskách zemřel jeden muž, pravděpodobně otec dívky.

Agentura AFP s odkazem na své novináře napsala, že se kolem 06:30 místního času (05:30 SELČ) ozvaly čtyři exploze. Zasažen podle ní byl obytný komplex nedaleko centra, což způsobilo požár. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka raketa zasáhla v Kyjevě také školku. Na twitteru Heraščensko napsal, že mezi zraněnými je i občanka Ruska. "Žena, kterou záchranáři vytáhli z trosek, je Ruska. Je v nemocnici. Rusové střílejí Rusy," uvedl.

Letecký poplach byl v noci vyhlášen na řadě dalších míst Ukrajiny, zejména na východě. Dva raketové útoky ale mířily i na Čerkaskou oblast na střední Ukrajině, kde střely poblíž města Čerkasy zasáhly mimo jiné most na důležité silnici mezi východem a západem země. Podle gubernátora Ihora Taburece jeden člověk zemřel, pět dalších je zraněných.

Ostřelován byl v noci opět i Charkov, podle agentury Ukrinform rakety zasáhly průmyslovou čtvrť. Ruská armáda se nyní na východě země soustředí zejména na dobytí města Lysyčansk, jež leží v Luhanské oblasti na okraji města Severodoněck. Dnes čelil Lysyčansk intenzivnímu ostřelování, zničena byla televizní věž a vážně poškozen byl silniční most.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním videoprojevu slíbil svým krajanům, že Ukrajina se bude snažit získat zpět všechna města okupovaná Ruskem. Výslovně zmínil město Severodoněck, které v sobotu čtyři měsíce po začátku ruské invaze zcela ovládly ruské jednotky. Jen v sobotu Rusko podle Zelenského ostřelovalo území Ukrajiny celkem 45 raketami, podle něj si to vyžádalo opět i oběti. Při útoku na město Sarny na severozápadě země podle ukrajinského velení zemřeli čtyři lidé a další dva zranění jsou v kritickém stavu, uvedl server BBC.

Biden označil raketový útok za další příklad ruského barbarství

Nový raketový útok na Kyjev je dalším příkladem ruského barbarství. Dnes to na okraj summitu velkých světových ekonomik G7 prohlásil americký prezident Joe Biden. Ruské rakety v noci na dnešek a nad ránem zasáhly ukrajinskou metropoli poprvé za poslední tři týdny.

"Je to jejich další barbarství," řekl Biden o útoku. Rakety v Kyjevě zasáhly obytné budovy. Podle kyjevského starosty Vitalije Klička bylo zraněno pět lidí, ukrajinská média dříve informovala o jednom mrtvém.

Raketový útok se uskutečnil jen několik hodin před začátkem summitu G7, jehož ústředním tématem je ruská invaze na Ukrajinu. Biden se krátce před začátkem vrcholné schůzky sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem, který jednání USA, Francie, Británie, Kanady, Kanady, Itálie a Japonska hostí. Oba se shodli, že Západ musí zůstat proti Rusku jednotný.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Kyjev Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy