Média kritizují premiéra Johnsona za korupční aféry a snímky bez roušky

Britský premiér Boris Johnson čelí neutuchající kritice za přístup ke korupčním aférám své Konzervativní strany. Dnes se přidaly konzervativní deníky, které ministerskému předsedovi vyčítají údajnou zbabělost, když se v pondělí nezúčastnil parlamentní debaty o lobbistické aféře svého stranického kolegy Owena Patersona. Johnsonovi mají za zlé i fotografie z nemocnice, na níž v rozporu s pravidly nemá roušku, uvedla agentura DPA.

Počínání v reakci na Patersonovu korupční aféru je posledním z řady Johnsonových chybných úsudků, píše deník Daily Mail. Premiér podle něj sebe a svou stranu zcela zbytečně poškodil autokratickou a sobeckou změnou pravidel. "Prostě se za ten chaos omluvte," požaduje Daily Express.

Konzervativní poslanec Paterson čelí obvinění, že za úplatu lobboval ve prospěch firem. Kvůli porušení lobbistických pravidel měl být na 30 dní suspendován z Dolní sněmovny, Johnson a jeho parlamentní frakce se ale pokusili svého spolustraníka ochránit změnou pravidel o lobbingu. Po tvrdé kritice nakonec premiér otočil a Paterson odstoupil. Konzervativní strana se stala rovněž terčem kritiky za to, že umožnila několika významným dárcům získat místo ve Sněmovně lordů.

Johnson svou nepřítomnost v parlamentu hájil tím, že měl na tu dobu dlouho plánovanou cestu do severní Anglie. Zde však okamžitě vyvolal novou kritiku, protože se zde při návštěvě nemocnice několikrát nechal vyfotografovat bez roušky. Roušky jsou v britských klinikách stále povinné. "Žádná omluva, žádný stud, žádná úcta a žádná rouška," stojí v titulku dalšího bulvárního deníku Daily Mirror.

Na jaře se Johnson ocitl ve víru skandálu kolem rekonstrukce svého bytu v Downing Street, na níž mu údajně tajně přispívali straničtí dárci. Podle předsedy vlády jeho kabinet postupoval v souladu s pravidly.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli

K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva lidé zemřeli, další dva utrpěli těžká zranění. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy