Moskva hrozí odplatou za vyhoštění svých lidí z Česka

Ruská diplomacie dnes označila vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy za provokaci a nepřátelský krok a pohrozila odplatou. "Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost," uvedl v komentáři tiskový odbor ruského ministerstva zahraničí. Ruští zákonodárci již dali najevo, že očekávají reciproční reakci Moskvy na český krok.

Přidejte svůj názor 202 komentářů

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
doporučujeme

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace, řekli dnes novinářům v Praze premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

"Vrátí se do Moskvy. Přijmeme rozhodnutí na základě všech faktů. Zatím nemáme důvod nedůvěřovat našim pracovníkům a z něčeho je obviňovat. Česká strana nepředložila žádnou závažnou kvalitní skutečnost, která by umožňovala souhlasit s jejím stanoviskem," řekl ruské tiskové agentuře TASS náměstek šéfa ruské vládní agentury Rossotrudničestvo Michail Brjuchanov. Právě pracovníci této agentury jsou vyhoštěnými Rusy s diplomatickými pasy.

Rossotrudničestvo je ruská federální agentura zabývající se záležitostmi postsovětského Společenství nezávislých států, krajanů a mezinárodní humanitární spoluprací.

Ruské velvyslanectví v České republice označilo vyhoštění za nepřátelský krok, který byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích. Podle ambasády to svědčí o nezájmu Prahy normalizovat vztahy mezi zeměmi, které poslední dobou degradovaly, za což Moskva dává vinu české straně.

To, že Rusko na české rozhodnutí vypovědět dvojici ruských diplomatů odpoví, řekl v první ruské reakci podle agentury Ria Novosti poslanec federálního parlamentu Vladimir Džabarov. Český krok má podle něj zabránit cestě prezidenta Miloše Zemana na vojenskou přehlídku, která se bude 24. června konat v Moskvě.

"Odůvodnění vyhoštění ruských diplomatů z Česka zní tak pohádkově jako mýty o ruských travičích. Moskva nemá menší zájem než Praha o dobré vztahy, ale zde má všechny důvody odpovědět symetricky," napsal na twitteru předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy, Leonid Sluckij.

Podle ministra Petříčka se česká diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně a od počátku komunikovala s ruskou stranou. "Diplomatické řešení nebylo nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků," řekl k rozhodnutí o prohlášení diplomatů za persona non grata.

Opoziční politici považují rozhodnutí české vlády za adekvátní a silnou reakci, podle některých by mělo Česko pokračovat ve snižování počtu pracovníků ruské ambasády v ČR. Stejný názor zastávají i pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Právě oni společně se starostou pražských Řeporyjí Pavlem Novotným dostali policejní ochranu koncem dubna, kdy o příjezdu ruského agenta s jedem ricin napsal týdeník Respekt.

Česko se rozhodlo vyhostit dva pracovníky ruského kulturního střediska v Praze, a sice Andreje Končakova, který středisko vede a současně plní roli vedoucího představitele Rossotrudničestva v Česku, a Igora Rybakova. Česko mají opustit během 48 hodin, uvedla agentura RIA Novosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (202)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jediný z ruských regionů hlasoval proti ústavním změnám ve prospěch Putina

02.07.2020 20:47 Něněcký autonomní okruh jako jediný z 85 ruských regionů hlasoval proti přijetí změn v ruské ústavě…

Putin v referendu obstál. Z Indie přišla gratulace, USA vyjádřily…

02.07.2020 18:16 Indický premiér Naréndra Módí v dnešním telefonickém rozhovoru "vřele poblahopřál" ruskému…

Dohoda mezi EU a Británií v nedohlednu, po dalším kole jednání přetrvávají…

02.07.2020 16:48 Další čtyři dny rozhovorů mezi vyjednavači Londýna a Evropské unie o podobě budoucích vztahů…

Stala se chyba? Turci zuří, protože nejsou na seznamu bezpečných zemí

02.07.2020 15:30 EU přišla s prvním seznamem bezpečných mimounijních zemí, jejichž občanům se otevřela, a jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy