Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že Moskva bude vždy připravená vést dialog, který "všechny vrátí ke spravedlnosti a principům Charty OSN". Řekl to nedlouho poté, co ruská vojska ráno zahájila rozsáhlý útok na sousední Ukrajinu. Lavrov po jednání s pákistánským kolegou zároveň obvinil Západ, že má "zálusk na celou planetu".
Moskva podle šéfa ruské diplomacie "doufá, že stále ještě existuje šance na návrat k mezinárodnímu právu a mezinárodním závazkům". "A protože přijímáme opatření vyhlášená prezidentem k zajištění bezpečnosti země a ruského lidu, budeme určitě vždy připraveni k dialogu, který nás vrátí ke spravedlnosti a principům Charty OSN," dodal ministr.
V projevu, který byl zveřejněn na webu jeho ministerstva, Lavrov také obvinil Západ, že nerespektuje mezinárodní právo. Západní země podle něj svou strategií v regionu Indického a Tichého oceánu demonstrují "zálusk na celou planetu".
Ruský útok na Ukrajinu odsoudili představitelé řady zemí, včetně USA a Evropské unie. Shodně Moskvu obviňují, že svou agresí hrubě porušila mezinárodní právo.
Související

Rusko nehodlá útočit na NATO či EU, prohlásil Lavrov v OSN

Rusové vrací úder. Zelenskyj všechno odmítá, tvrdí Lavrov
Sergej Lavrov , Rusko , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 46 minutami

Jak mohli zloději vykrást Louvre? Prostor hlídala jediná kamera, navíc mířila úplně jinam
před 2 hodinami

ICJ: Izrael je povinen podporovat UNRWA. Neprokázal, že zaměstnanci jsou členy Hamásu
před 3 hodinami

Britská armáda u pobřeží Spojeného království spatřila ruskou válečnou loď
před 4 hodinami

Francie spočítala cenu ukradených klenotů z Louvre. Je astronomická
před 5 hodinami

Exprezident Sarkozy bude mít ve vězení stálou policejní ochranu
Aktualizováno před 6 hodinami

V Nehvizdech u Prahy hoří hala, vyhlášen třetí stupeň poplachu
před 6 hodinami

Příměří v Gaze je jen začátek. Vance řekl, co bude následovat
před 7 hodinami

Další politička přiznala problémy. Komunistka Konečná zápasí s nemocí
před 8 hodinami

Ministr Dvořák měl autonehodu po cestě do televize. Utrpěl zlomeninu
před 8 hodinami

Zelenskyj vítá Trumpův kompromis, který by mohl vést ke konci války
před 9 hodinami

Demokraticky legitimizovaní nacisté? AfD nabírá na síle a zpochybňuje poválečný konsenzus
před 9 hodinami

Tragická dopravní nehoda na Plzeňsku se překvalifikovala. Je z ní pokus o vraždu
před 10 hodinami

Do důchodu v 65 letech? Neudržitelné, tvrdí Jurečka. Prozradil, proč u voleb nefungovaly eDoklady
před 11 hodinami

Ruské útoky opět zabíjely na Ukrajině. Mezi mrtvými jsou i děti
před 11 hodinami

Proč Trump uspěl v Gaze, ale mír na Ukrajině zajistit nedokázal?
před 12 hodinami

Ukrajina zasáhla chemickou továrnu v Rusku střelami Storm Shadow
před 13 hodinami

Co odhalilo zrušení setkání s Putinem? Trumpova snaha nastolit mír naráží na vlastní vnitřní limity
před 14 hodinami

Počasí přinese do Česka silný vítr
včera

Loupež století v Louvru: Co vše o krádeži francouzských korunovačních klenotů víme?
včera
Netrpělivý a vzteklý Trump je to nejlepší, v co Moskva může doufat. Válku na Ukrajině ukončit nedokáže
Šéf Bílého domu Donald Trump se chtěl stát mužem, který ukončí válku na Ukrajině. Místo toho ale začíná působit jako politik, který absolutně nerozumí její povaze. Během setkání s Volodymyrem Zelenským údajně prohlásil, že Rusko může Ukrajinu zničit, a ztratil nervy natolik, že hodil mapou konfliktu. Jenže americký prezident si nemůže dovolit být netrpělivý – v jeho případě může každý výbuch podráždění otřást samotnou stabilitou Západu.
Zdroj: Jakub Jurek