Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění 15 nizozemských diplomatů a zatím blíže neupřesněného počtu pracovníků belgického velvyslanectví v Rusku. Moskva tak podle svého prohlášení reaguje na dřívější vyhoštění ruských diplomatů z těchto zemí. Evropské státy od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyhostily více než 300 zaměstnanců ruských diplomatických misí, napsala agentura Reuters.
Nizozemsko před časem označilo za nežádoucí osoby 18 ruských diplomatů, které považovalo za důstojníky zpravodajských služeb. Moskva nyní dala dva týdny na opuštění území Ruské federace 15 pracovníkům nizozemského diplomatického zastoupení, včetně jednoho zaměstnance generálního konzulátu v Petrohradě, napsala agentura TASS.
Ruská diplomacie si dnes rovněž předvolala belgického velvyslance kvůli dřívějšímu vyhoštění 21 Rusů ze země. Také tato země ruské diplomaty obvinila ze špionáže.
"Velvyslanec dostal od ministerstva nótu, v níž se za nežádoucí osoby označují pracovníci belgického velvyslanectví v Moskvě, kteří dostali příkaz opustit území Ruské federace do konce 3. května," uvedlo nyní ruské ministerstvo v prohlášení. Konkrétní počet vyhoštěných Belgičanů nespecifikovalo.
Rusko v uplynulém týdnu zintenzivnilo svou reakci na dřívější vyhošťování svých zástupců v evropských zemích a prohlásilo za nežádoucí osoby například diplomaty z České republiky, Bulharska nebo Evropské unie.
Související
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 2 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Téměř polovina Evropanů vnímá Donalda Trumpa jako "nepřítele Evropy". Zhruba stejný počet hodnotí riziko války s Ruskem jako vysoké a více než dvě třetiny se domnívají, že by se jejich země v případě takového konfliktu nedokázala bránit.
Zdroj: Libor Novák