Na Charkov dopadly další rakety, zemřelo 17 lidí

Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město Charkov vystoupil na 17. Dalších 42 lidí při úderech utrpělo zranění. Podle agentury Ukrinform to oznámil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Další dva lidé přišli o život při nočním ostřelování Krasnohradu v Charkovské oblasti, uvedla agentura.

"Záchranáři během dne rozebírali zničené domy. Bohužel z trosek vytáhli těla ještě sedmi zemřelých. V Charkově tak do této chvíle zahynulo 17 lidí, včetně chlapce narozeného v roce 2009," uvedl Syněhubov na komunikační platformě Telegram.

V Krasnohradu, který se nachází asi 100 kilometrů od Charkova, zahynul při ruském raketovém úderu manželský pár ve svém vlastním domě. Jejich dvanáctiletou dceru vymrštila tlaková vlna z domu na dvůr, utrpěla vážná zranění, píše agentura Ukrinform. Zraněni podle ní byli při tomto úderu ve městě také další dva lidé.

Syněhubov označil ruské raketové údery na Charkov a Krasnohrad za teroristický útok a porušení pravidel války. "Ruští teroristé cíleně zasáhli obytné budovy raketami," uvedl gubernátor.

Ruská raketa Iskander zasáhla ve středu kolem 21:30 místního času (20:30 SELČ) třípatrový obytný dům v charkovské čtvrti Saltivskyj, dům zcela zničila a na místě vypukl obrovský požár, popsal Ukrinform. Kolem 05:00 místního času (04:00 SELČ) ruská armáda raketami ze systémů S-300 zaútočila na část města zvanou Slobidskyj, kde střely zasáhly tramvajové depo a způsobily škody na opravárenské dílně a ubytovně.

Ukrajinská média dříve napsala, že ruské rakety zasáhly charkovské ubytovny. Při jednom z úderů podle nich zasáhly místo, kde žilo asi 30 lidí, včetně seniorů a dětí. Mezi obyvateli bylo i několik lidí se sluchovým postižením, což komplikovalo pátrání v sutinách domu, uvedl server Ukrajinska pravda. Úřady v průběhu dne počty obětí upřesňovaly.

Podobná tvrzení bojujících stran není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 12 hodinami

Slovensko čeká velký den. Čaputová končí, nastupuje Pellegrini

Po více než dvou měsících od vyhlášení výsledků voleb přichází velký den pro Slovensko. Po pěti letech dnes skončí ve funkci hlavy státu Zuzana Čaputová, novým prezidentem se stane Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy