Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

V Lymanu na východě Ukrajiny, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ve svém pravidelném večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská média dnes zveřejnila video, na němž ukrajinští vojáci vztyčují ukrajinskou vlajku u vjezdu do Lymanu. Moskva posléze přiznala stažení svých vojáků od tohoto strategického města v Doněcké oblasti.

Stalo se tak přitom jen jeden den poté, co ruský prezident Vladimir Putin slavnostně prohlásil doněcký region společně s několika dalšími ukrajinskými územími, kde si Moskva vynutila hlasování o připojení k Ruské federaci, za součást Ruska.

"Rusko zorganizovalo na Donbasu frašku, kterou chtělo vydávat za referendum. O něco se tam snažili, objížděli domy se samopaly, nosili sem a tam kousky papíru. A teď tam je ukrajinská vlajka," shrnul Zelenskyj.

"Během týdne se objevilo na Donbasu vícero ukrajinských vlajek. A za týden jich bude ještě víc," zdůraznil Zelenskyj.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová dnes potvrdila, že ukrajinští vojáci vstoupili do Lymanu, který Rusko dosud využívalo jako zásobovací a dopravní uzel pro operace na severu Doněcké oblasti. Maljarová zároveň vyzvala Ukrajince, aby o postupu bojů zatím nepsali na sociálních sítích a počkali na oficiální oznámení generálního štábu ukrajinské armády.

V září dokázaly ukrajinské síly během rychlé protiofenzivy vytlačit ruské vojáky z většiny Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a osvobodit tisíce kilometrů čtverečních Ruskem obsazeného území. Ztráta Lymanu podle agentury Reuters znamená výrazný problém pro Kreml a jeho plány ovládnout region Donbasu, který tvoří Doněcká a Luhanská oblast.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

USA shodily z letadel první humanitární pomoc do Pásma Gazy

Tři americká vojenská transportní letadla v sobotu shodila první humanitární pomoc pro civilisty do Pásma Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy