Nákaza covid-19 v Rusku nabírá na síle, některé regiony přesto uvolňují restrikce

Několik ruských regionů dnes uvolnilo přísný protiepidemický režim, který si minulý měsíc vyžádala pandemie nemoci covid-19. Toto rozhodnutí, odůvodňované zájmy ruských průmyslových podniků, platí přesto, že šíření nákazy má v zemi rostoucí tendenci. Podle úředních statistik je v Rusku nakaženo více než 6300 lidí a bezmála padesát osob nemoci podlehlo. I podle oficiálních míst jsou ale skutečné počty vyšší.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle dnešních údajů ruského operativního štábu se za posledních 24 hodin v zemi počet nakažených zvýšil o téměř tisíc na 6343 případů. Denní nárůst nakažených je rekordní. Epidemie si zatím vyžádala 47 mrtvých, informuje Echo Moskvy.

V Moskvě evidují 4500 nakažených, nových případů je téměř 600, z toho 30 dětí, informuje TASS.

V Orelské, Samarské nebo Novosibirské oblasti byla nicméně odvolána odstávka řady provozů, zejména v průmyslu a stavebnictví, ale i službách. V milionové Samaře začalo znovu jezdit metro a výrobu obnovily dvě velké automobilky Kamaz a Avtovaz. V sibiřském Sajansku odvolali prakticky veškerá omezení, oznámil moskevský rozhlas.

O rozsahu a době trvání zákazů mají v Rusku právo rozhodovat jednotlivé republiky, kraje a oblasti. Některé z nich naopak režim zpřísňují, v Přímořském kraji na Dálném východě například vyhlásili prakticky úplný zákaz vycházení, na ulici lidé smějí vyjít jen se zvláštním povolením. Městský úřad ho vydává krátkou textovou zprávou. Kaliningradská oblast, ruská enkláva ležící mezi Polskem a Litvou, přerušila veškeré železniční spojení s Ruskem.

V hlavním městě je velká část nakažených v těžkém stavu, polovina z nich jsou lidé mladší 45 let, oznámila dnes ruská státní televize. V Moskvě je 4500 nakažených, nových případů je téměř 600, z toho 30 dětí.

Moskevská radnice rozhodla zrušit cenové zvýhodnění městské hromadné dopravy pro seniory, aby omezila jejich pohyb mimo domov. Využívání metra, hlavního veřejného dopravního prostředku ve městě, se snížilo o 85 procent. O zavedení zvláštních propustek umožňujících volný pohyb ve městě radnice zatím neuvažuje, řekla novinářům mistostarostka Anastasija Rakovová.

Z rozhodnutí radnice nesmějí Moskvané zbytečně vycházet, opatření platí do konce dubna. Město, v němž žije bezmála 13 milionů lidí, je nejsilnějším epicentrem nákazy v Rusku. Místní média dnes oznámila, že z nemocničního ošetření propustili tři lidi, kteří se údajně z nemoci covid-19 vyléčili za jediný den.

Ruská vláda dnes zavedla omezení prodeje roušek, respirátorů, lékařských rukavic a některých dalších ochranných prostředků a stanovila jejich maximální prodejní cenu. Tímto krokem chce předejít masovému vykupování zdravotnického materiálu a zároveň omezit prostor pro spekulanty.

Vladimir Putin podle Kremlu pracuje v "distančním režimu" a pravidelně absolvuje lékařské prohlídky. Zvýšenou péči o hlavu státu podle agentury Interfax vyvolalo prezidentovo nedávné setkání s ředitelem jedné z ruských infekčních klinik, u něhož byl později zjištěn koronavirus. Putin si s ním podal ruku, přenos viru ale podle Kremlu prokázán nebyl.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku se blíží volby. Lukašenko zakročil proti opozici, zatčeny…

01.06.2020 14:28 V Bělorusku byly pozatýkány desítky protivládních aktivistů. Je mezi nimi i jeden z hlavních…

V Rusku v neděli přibylo přes 9000 nakažených

01.06.2020 12:51 Aktualizováno V Rusku v neděli druhý den po sobě přibylo více než 9000 nakažených koronavirem a výrazněji proti…

V Anglii se navzdory kritice znovu otevřela část základních škol

01.06.2020 11:12 V Anglii se dnes po deseti týdnech opět mohla otevřít část základních škol. Řada z nich - především…

Evropa dnes uvolní další opatření proti koronaviru

01.06.2020 08:24 Obyvatelé řady evropských zemí se dnes dočkají další vlny uvolňování koronavirových opatření.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy