Počet nakažených v Británii prudce stoupá

Británie dnes opět zaznamenala nejvyšší denní počet infekcí od začátku aktuální vlny epidemie covidu-19, když ministerstvo zdravotnictví oznámilo 35.707 případů. Výrazně už rostou také počty hospitalizovaných a mrtvých, které nicméně stále zůstávají nízké ve srovnání s předchozími vlnami. Po Británii podle listu The New York Times aktuálně z evropských zemí hlásí nejvíce infekcí na 100.000 obyvatel Španělsko, kde se debatuje o návratu zákazů nočního vycházení.

V Británii jsou přírůstky nákaz na vzestupu od konce května, přičemž od té doby sedmidenní průměr narostl zhruba na desetinásobek. Podle zpravodajského webu BBC jsou nakaženými často mladší lidé včetně dospívajících, z hlášení hygieniků pak vyplývá, že prakticky za všemi infekcemi nyní stojí vysoce nakažlivá koronavirová varianta delta.

Dnešní přírůstek je pro Spojené království nejvyšším od 22. ledna, kdy počet ohlášených případů nákazy zatím naposledy překročil 40.000. Britská vláda počítá s tím, že bilance se ještě tento měsíc mohou dostat nad 50.000 a později možná i k hranici 100.000.

Přesto zatím trvá na plánu zrušit 19. června zbývající karanténní opatření v Anglii včetně plošných nařízení o nošení roušek. Vláda v tomto směru spoléhá na "osobní zodpovědnost" obyvatel a na vakcíny, které dramaticky snižují riziko hospitalizace při infekci virem SARS-CoV-2, a to také u mutace delta. Nejméně jedno očkování v Británii podle posledních oficiálních dat absolvovalo kolem 87 procent dospělých obyvatel.

Za zvyšujících se počtů infekcí nicméně narůstá i statistika hospitalizací. Ve čtvrtek bylo v britských nemocnicích 2731 pacientů s koronavirem, což je ve vládním grafu nejvyšší číslo za poslední tři měsíce. Mezi 29. červnem a 5. červencem nemocnice přijaly 2872 nakažených, což bylo o 55 procent více než za předchozích sedm dní. V nejhorší fázi zimní vlny epidemie se počty lidí přijatých do nemocnic dostávaly i nad 4000 za jediný den.

Nákazy a hospitalizace jsou na vzestupu i ve Španělsku, kde se podle agentury Reuters koronavirus šíří především mezi neočkovanými mladými lidmi. Německo dnes prohlásilo tuto jihoevropskou zemi za rizikovou destinaci a některé regiony vyhledávané turisty tam zvažují opětovné zavedení nočního zákazu vycházení.

Vláda Kanárských ostrovů ve čtvrtek večer oznámila, že požádá svůj nejvyšší soud o schválení omezení volného pohybu na ostrově Tenerife, a to mezi 00:30 a 06:00. "Začíná narůstat tlak na nemocnice," řekl regionální lídr Ángel Víctor Torres. Jihovýchodní region Valencia, stejně jako Kastilie a León, podle Reuters už dříve požádaly o zavedení nočních restrikcí vládu v Madridu. Ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová ale uvedla, že takový postup "není na stole".

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy