Prakticky každý druhý Ukrajinec se domnívá, že hrozba ruského útoku na ukrajinské území v blízké budoucnosti je reálná. Vyplývá to z celostátního průzkumu veřejného mínění, který ve dnech 20. a 21. ledna provedl Kyjevský mezinárodní sociologický institut. Naopak přibližně 40 procent dotázaných předpokládá, že Moskva vojenskou invazi nepodnikne.
Konkrétně se 48,1 procenta respondentů domnívá, že hrozba napadení jejich vlasti během letošní zimy nebo jara Ruskem je reálná. Oproti tomu 39,1 procenta účastníků průzkumu věří, že se invaze neodehraje. Dalších 12,8 procenta dotázaných nedokázalo na otázku ohledně této možnosti odpovědět. Sociologové konstatovali, že ve srovnání s polovinou prosince loňského roku se situace prakticky nezměnila.
Většina účastníků tohoto průzkumu veřejného mínění - 56,5 procenta - zároveň považuje diplomatické a obranné úsilí úřadů s cílem zabránit ruské invazi za nedostatečné. Jako postačující ho vnímá 29,2 procenta respondentů. Dalších 14,3 procenta není v této záležitosti rozhodnuto. Ani v tomto případě se názory dotázaných oproti prosinci příliš nezměnily.
Sondáže se zúčastnilo 1205 respondentů ve všech oblastech Ukrajiny, vyjma lidí žijících na Ruskem anektovaném poloostrově Krym a ve východních částech země, které kontrolují proruští separatisté, poznamenala agentura Unian.
Související
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
Aktuálně se děje
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
včera
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
včera
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
včera
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
včera
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
včera
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
včera
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
včera
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
včera
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
včera
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
včera
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
19. srpna 2026 21:54
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
19. srpna 2026 20:45
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky.
Zdroj: Jan Hrabě