Pomoc Ukrajině stačí k obraně, neumožňuje ale převahu, říká odborník

Dosavadní zahraniční pomoc Ukrajině stačila podle Richarda Stojara z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany k efektivní obraně, neumožňuje ale napadené zemi převahu nad Ruskem. Stojar řekl ČTK, že zahraniční podpora je a byla pro Ukrajinu nicméně zásadní.

Bez dodávek vojenského materiálu, který ukrajinské síly obdržely ještě před ruskou invazí 24.února, by podle něj efektivní obrana v první fázi konfliktu byla sice rovněž možná, ale zřejmě za cenu vyšších vlastních ztrát a nižší efektivity při ničení nepřátelských cílů. Rusko napadlo Ukrajinu před půl rokem.

"Pomoc ovšem nespočívá jen v dodávkách materiálu, neméně významnou součástí je sdílení zpravodajských informací, které by samotná ukrajinská strana nebyla schopna v takovém rozsahu získat. Tyto informace pak pochopitelně umožňují adekvátně reagovat na záměry protivníka a zbavují ruskou stranu možnosti nepozorované koncentrace sil a překvapivých úderů na extrémně dlouhé frontové linii," řekl expert v rozhovoru pro ČTK. Informace, které Ukrajinci dostali, jim podle něj v taktické rovině umožnily zasáhnout řadu vysoce hodnotných cílů a oslabit ruské vojenské schopnosti vést útočné operace.

Zahraniční materiální podpora je pro ukrajinské síly podle něj zásadní i v současnosti. "Má však své limity a je celkem logické, že není zcela v možnostech zahraničních partnerů bezezbytku splnit všechny ukrajinské požadavky," uvedl Stojar.

Míní, že dodávky vyspělých zbraňových systémů narušily výraznou palebnou převahu ruského dělostřelectva, a to především díky úderům na logistické zázemí. Nepoměr sil v této oblasti však podle Stojara přetrvává. Pro úspěšnou obranu a případou ofenzivu budou ukrajinské síly nadále potřebovat především dělostřelecké systémy a raketomety dalekého dosahu s inteligentní municí. Také prostředky umožňující včasnou identifikaci ruských cílů. Další ukrajinskou prioritou podle něj zůstanou systémy protivzdušné obrany ke zneškodnění ruských raketových úderů i případného výraznějšího nasazení ruských vzdušných sil.

"Celkově lze vyvodit, že dosavadní externí pomoc Ukrajině byla dostačující k realizaci efektivní obrany, nicméně stále neumožňuje dosažení materiální převahy nad ruským protivníkem, nezbytné k jeho vojenské porážce či vytlačení z doposud obsazeného ukrajinského teritoria," uzavřel Stojar.

Související

Více souvisejících

Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy