Průzkum: Prezident Zelenskyj je "zklamáním roku" pro dvě pětiny Ukrajinců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal "zklamáním roku" pro dvě pětiny svých krajanů, přesto si však zachoval pozici "politik roku". Na svém webu to o výsledcích průzkumu veřejného mínění uvedl list Ukrajinska pravda.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Přestože 20 procent dotázaných nazvalo Zelenského politikem roku, mnohem více - 42 procent - jej označilo za rozčarování roku 2020," uvedl deník.

Na žebříčku sestaveném podle míry zklamání Ukrajinců následuje po Zelenském jeho předchůdce v čele státu Petro Porošenko, který rozčaroval desetinu dotázaných, dále prokremelský politik Viktor Medvedčuk (zklamal každého padesátého Ukrajince) a premiér Denys Šmyhal, který - podobně jako expremiérka Julija Tymošenková či rocker Svjatoslav Vakarčuk - představoval zklamání roku pro každého stého účastníka průzkumu.

Každý dvacátý dotázaný se cítil zklamán všemi politiky, zatímco 17 procent si pro roli "zklamání roku" nedokázalo vybrat.

Deník připomněl, že Zelenskyj loni získal titul "politik roku" díky přízni 46 procent dotázaných. Letos mu zbylo 20 procent obdivovatelů, což k vítězství postačovalo. Na žebříčku jej následuje opět Porošenko (a opět s podporou desetiny dotázaných), Jurij Bojko a Medvedčuk z opozičních stran, označovaných za proruské. Více než třetina dotázaných nebyla s to nikoho označit za "politika roku"; loni takových respondentů byla necelá čtvrtina.

Deník poznamenal, že průzkum mezi dvěma tisíci Ukrajinců se uskutečnil metodou "tváří v tvář" v bydlišti dotázaných. Statistická chyba by neměla přesáhnout 2,3 procenta.

Herce Zelenského, který si roli prezidenta zahrál jen v populárním televizním seriálu, si Ukrajinci zvolili do čela státu loni v dubnu. Tehdy v druhém kole prezidentských voleb získal 73 procent hlasů, a porazil tak dosavadního šéfa státu Porošenka. Volby vyhrál - podobně jako televizní předobraz - díky slibům boje proti korupci a prohnilému politickému systému a nastolení míru na východě Ukrajiny, kde značnou část území dál ovládají proruští separatisté. Výrazný pokrok v tomto směru dosud nenastal a v současnosti si téměř dvě třetiny Ukrajinců myslí, že se země ubírá špatným směrem, což si před rokem myslelo jen 36 procent, poznamenala agentura DPA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama