Nejlepšími ruskými politiky by mohli být Max von Stierlitz nebo profesor Preobraženskij, hlavní hrdinové sovětského televizního seriálu a televizního filmu, kteří nejlépe ztělesňují kvality, jež Rusové požadují od vůdců: čestnost, kompetentnost a blízkost k lidem.
Zjistili to sociologové v průzkumu, který provedla státní agentura VCIOM a Centrum politické konjunktury, o jehož poznatcích informoval list Vedomosti.
Max von Stierlitz, sovětský rozvědčík v nacistické uniformě z televizního seriálu Sedmnáct zastavení jara, si vydobyl takovou popularitu, že vtipy o Stierlitzovi kolují mezi Rusy dodnes. Profesor Preobraženskij, povýšeně snobský, přitom ale velmi soucitný, je zase hrdinou filmu natočeného podle novely Michaila Bulgakova Psí srdce, kdy se uznávaný lékař ujme toulavého psa a přemění jej v člověka.
Rusové za nejdůležitější vlastnost politického vůdce označili čestnost (44 procent), následovanou vzdělaností a kompetentností (31 procent), blízkosti k lidem (26 procent), umění efektivně organizovat práci druhých (25 procent), rozumnost (22 procent) a informovanost o situaci v zemi (21 procent).
Mezi pětici filmových hrdinů, kteří podle dotázaných tyto nároky nejlépe splňují, pronikl také Danila z filmu Bratr režiséra Alexeje Barabanova (o bratrovi nájemného vraha), hrdinka televizního detektivního seriálu Tajny sledstvija (Tajemství vyšetřování) a také hrdinka Oskarem vyznamenaného romantického dramatu Moskva slzám nevěří. Stierlitz to ale z hlediska podpory vyhrál u žen a mužů středního a vyššího věku, profesor Preobraženskij u dotázaných střední věkové kategorie a ve velkoměstech.
Průzkum se konal na počest obdobného průzkumu, který byl proveden před 20 lety, v roce 1999. Tehdy se dotázaných ptali, pro koho z hrdinů obrazovky či stříbrného plátna by hlasovali v prezidentských volbách. Vyhrál tehdy car Petr Veliký před maršálem Žukovom - a Stierlitzem. Právě ten podle průzkumu zůstává v ruském povědomí nejspolehlivějším filmovým hrdinou s pozitivními politickými vazbami. Přinejmenším část ruských médií podle výzkumníků dokázala Stierlitze spojit s bývalým důstojníkem sovětské rozvědky v křesle ruského prezidenta Vladimirem Putinem.
Růst popularity profesora Preobraženského se dá vysvětlit poptávkou po politikovi nového typu: úspěšným praktikem, který navzdory nepřátelskému prostředí léty zmoudřel a s potížemi se vyrovnává zdravým rozumem a ironií. Zkrátka, ztělesnění ideálů nespokojenců kritizujících poměry v zemi, ale neschopných něco s tím podniknout, tvrdí sociologové. Profesor zkrátka není žádný revolucionář, ale morous a profesně úspěšný konformista.
Související
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
Rusko , průzkumy , Vladimír Putin , zajímavosti
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
před 1 hodinou
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
před 2 hodinami
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
před 2 hodinami
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 4 hodinami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
včera
Březnové počasí umí být překvapivé. Meteorologové poukázali na možného viníka
včera
Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace
včera
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
včera
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
včera
USA stojí válka v Íránu téměř miliardu dolarů denně. Jak dlouho může Teherán vzdorovat?
včera
Ceny ropy míří k největšímu nárůstu za poslední čtyři roky
včera
Maďarsko zadrželo zaměstnance ukrajinské banky a desítky milionů dolarů a eur
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha vznesl závažné obvinění vůči maďarským úřadům, které podle něj v Budapešti vzaly jako rukojmí sedm zaměstnanců ukrajinské státní spořitelny Oschadbank. Incident se odehrál během přepravy značného finančního obnosu a cenností z Rakouska na Ukrajinu. Sybiha v této souvislosti hovoří o „státním terorismu a torpédování“ ze strany sousedního státu.
Zdroj: Libor Novák