Putin přivítal Lukašenka, jednat se prý má o penězích

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přivítal v černomořském letovisku Soči svého běloruského spojence Alexandra Lukašenka. Ruská média předpokládají, že Lukašenko požádá o další část přislíbeného úvěru na jadernou elektrárnu ve výši nejméně tří miliard dolarů (asi 64 miliard Kč), ale Rusko v této souvislosti podle listu Kommersant naléhá, aby se běloruský prezident pustil do slibované ústavní reformy.

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko.
doporučujeme

"I když je jasné, že Lukašenko bude Putina žádat o peníze, není známo, co bude (Putin) požadovat na oplátku," napsal opoziční server Belorusskij partizan.

Díky ruské podpoře mohl Lukašenko bez jakýchkoliv ústupků odolat bezprecedentnímu protestnímu hnutí, kterému čelil od sporných prezidentských voleb z loňského srpna, jakož i západním sankcím. Lukašenko odmítl odstoupit i jakkoli se podělit o moc v zemi, které vládne již od roku 1994. O víkendu opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská přiznala, že mnohaměsíční demonstrace proti autoritářskému režimu neuspěly. Sliby ústavní reformy, která by zmenšila prezidentovy pravomoci, pokládá opozice jen za Lukašenkovu zdržovací taktiku.

Lukašenko v úvodu dnešní schůzky podle ruských médií poděkoval Putinovi za pomoc poskytnutou běloruské ekonomice a ujistil, že tyto "peníze nebyly vyhozeny do větru".

Putin podle agentury TASS zase ocenil, že se podařilo naladit nástroje součinnosti mezi oběma státy a že Moskva zůstává největším ekonomickým a obchodním partnerem Minsku a také největším investorem ve spojenecké zemi.

"Rád konstatuji, že se potvrzuje úroveň součinnosti, strategického partnerství, spojenectví," řekl Putin. Ocenil také úspěšné plnění společných projektů v energetice; Rusové loni dostavěli první blok první běloruské jaderné elektrárny, kterou Lukašenko uvedl do provozu 7. listopadu, na výročí bolševické revoluce, které se v dobách Sovětského svazu slavilo v obou zemích.

Na pořadu dnešní schůzky, která má trvat až do večera a na jejíž závěr se neplánuje žádná tisková konference, jsou podle Kremlu společné projekty ve sféře obchodu, energetiky, kulturní a humanitární spolupráce, jakož i další postup v integračních procesech v rámci svazového soustátí obou republik. Běloruská strana jako téma vyznačila také vojenskou spolupráci, poznamenal list Vedomosti.

Předchozí schůzka obou prezidentů se odehrála také v Soči v polovině loňského září a trvala skoro čtyři hodiny. Lukašenko si tehdy odvezl domů ruský úvěr ve výši 1,5 miliardy dolarů (asi 32 miliard Kč), připomněl list Kommersant.

Lukašenko podle TASS také poděkoval Putinovi za ruskou pomoc s očkováním, zejména pokud jde o dodávky ruských vakcín proti koronaviru. Ty běloruský prezident označil za "nejúčinnější na světě". Zdůraznil také, že komplikace po očkování se podle něj vyskytly všehovšudy pouze v jediném případě. Nicméně doufá, že Bělorusko bude mít na podzim očkovací látku z vlastního vývoje a výroby.

Oba prezidenti dnes také vyrazili na sjezdovku a po společném lyžování přesedlali na sněžné skútry. "Putin mírně snížil rychlost, aby pokynul dalším lyžařům, které na sjezdovku vylákalo ideální počasí," podotkl TASS a připomněl, že Lukašenko označil lyžování s Putinem za "jeden z aspektů moderní politiky".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama