Rusko chce do smlouvy START zahrnout rakety Avangard a Sarmart

Rusko je připraveno zahrnout své mezikontinentální rakety Sarmat a Avangard do nové rusko-americké smlouvy START o omezení strategických útočných zbraní, bude-li za dva roky prodloužena. Podle agentury Interfax to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Už jsme řekli Američanům, že jsme prezentovali naše nové systémy, včetně hypersonických zbraní. Předpokládáme, že systémy Avangard a Sarmat bude smlouva pokrývat. Jsme ochotni tyto zbraně včlenit do smlouvy START, samozřejmě pokud bude prodloužena," uvedl Lavrov v pořadu Velká hra (Bolšaja igra) v televizní stanici První kanál.

Raketu Avangard ruský prezident Vladimir Putin označuje za převratný vynález srovnatelný s prvním sputnikem z roku 1957. Okřídlená bojová část dosahuje hyperzvukové rychlosti. Letos v únoru bylo oznámeno zahájení sériové výroby. Američané si raketu díky kontrolním mechanismům dosavadní smlouvy START měli možnost prohlédnout na nejmenované ruské střelnici koncem listopadu. Podle Lavrova je Rusko ve "vhodný okamžik" ochotno Američanům předvést i novou strategickou balistickou raketu Sarmat.

Šéf ruské diplomacie dále uvedl, že americký prezident Donald Trump poslal prezidentu Putinovi zprávu, jejíž tématem byla smlouva o likvidaci raket středního s krátkého doletu (INF). Obě země ji podepsaly roku 1987, letos ji ale Spojené státy vypověděly. Washington tvrdí, že Rusko smlouvu stejně porušovalo, což Moskva popírá. "Americký prezident Donald Trump poslal stručný dopis, v němž uvedl, že jsou (Američané) připraveni hledat cesty, jak překonat problémy ve vzájemných vztazích," uvedl Lavrov.

Rusko-americká smlouva START má vypršet v roce 2021 a může být prodloužena o dalších pět let. Jednání ale váznou a obě strany se obviňují z nedostatečné vůle ustanovení smlouvy plnit. Americký prezident Trump i ministr zahraničí Mike Pompeo se domnívají, že je třeba zahájit strategický dialog, který zahrne také Čínu.

Lavrov v pořadu rovněž prohlásil, že ruské plynovodní projekty Nord Stream 2 a TurkStream budou dokončeny navzdory sankcím, které na ně tento týden uvalila americká administrativa. "Jsem přesvědčen, že Nord Stream 2 a Turk Stream budou existovat. TurkStream bude dokončen doslova za dva až tři týdny," citovala dlouholetého šéfa ruské diplomacie agentura AFP.

Nord Stream 2 má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa. Spolkový ministr financí Olaf Scholz americké sankce označil za vměšování do vnitřních záležitostí Německa i Evropy. "Byli poníženi. Ale slyšeli jsme slova, zejména z Berlína, svědčící o tom, že si evropští partneři zachovali sebeúctu," řekl Lavrov.

Plynovod TurkStream vede po dně Černého moře z Ruska do Turecka. Má dvě větve, z nichž první má dodávat ruský plyn tureckým zákazníkům, zatímco druhá má zajišťovat dodávky k odběratelům v jižní a jihovýchodní Evropě.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

Rusko Smlouva START raketa Avangard Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy