Rusko eviduje rekordní přírůstky úmrtí kvůli covidu-19 i nakažených

Rusko za uplynulých 24 hodin zaznamenalo 986 úmrtí pacientů s covidem-19 a přírůstek 31.299 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. V obou případech jsou to nejvyšší čísla za jediný den od začátku pandemie, uvedly dnes ruské tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. Situace se zhoršuje i na Ukrajině, kde úřady hlásí již skoro 19.000 nově infikovaných.

O den dříve vládní štáb hlásil úmrtí 984 pacientů s covidem-19 a 28.717 nově infikovaných. Počty úmrtí za den se drží nad hranicí 900 už devátý den v řadě. Nejvíce nových případů a nejvíce úmrtí připadá na Moskvu a Petrohrad.

Kreml a vláda dávají najevo znepokojení z tempa, jímž přibývají nové případy. Špatnou epidemickou situaci přičítají neochotě lidí nechat se očkovat. Kromě pomalého tempa očkování epidemie sílí i za velice omezených restriktivních opatření, upozornila agentura AFP.

Podle ministra zdravotnictví Michaila Muraška se v současné době léčí s covidem-19 v nemocnicích nebo doma přes 1,1 milionu lidí a toto množství "vysoce zatěžuje" ruský zdravotnický systém. Muraško podle agentury AP vyzval k omezení sociálních kontaktů a apeloval na lékaře v důchodovém věku, kteří na začátku pandemie odešli do důchodu, aby se nechali očkovat a vrátili se do práce. "Dnes už máme vakcínu, obracíme se proto na zdravotníky, kteří se v době, kdy hrozilo ohrožení zdraví a života, stáhli z lékařské praxe, aby se vrátili," uvedl šéf resortu zdravotnictví podle agentury TASS.

V nejrozlehlejší zemi světa, která má zhruba 146 milionů obyvatel, se od počátku pandemie nakazilo téměř 7,9 milionu Rusů, z nichž podle vládního štábu 220.315 nákaze podlehlo.

Ruský statistický úřad udává již přes 418.000 obětí. Vláda vysvětluje rozdíl mezi čísly vládního štábu a Rosstatu tím, že statistici zahrnují do svých čísel i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

Agentura Reuters již dříve na základě porovnání s údaji o průměrné úmrtnosti v letech 2015 až 2019 odhadla, že v Rusku mezi loňským dubnem a letošním srpnem zemřelo "navíc" 575.000 lidí, a dodala, že někteří experti pokládají tento způsob zjišťování počtu obětí pandemie za nejpřesnější.

Situace se zhoršuje každým dnem také na Ukrajině, kde ministerstvo zdravotnictví za uplynulých 24 hodin zaznamenalo 18.881 nových případů nákazy koronavirem a úmrtí 412 pacientů s covidem-19. Je to nejhorší údaj od počátku dubna, kdy přibylo 20.341 nakažených, uvedla agentura Unian.

O den dříve ministerstvo hlásilo 16.309 nových případů nákazy a 471 úmrtí, připomněl list Ukrajinska pravda.

Od začátku pandemie se v zemi, kde podle odhadů žije okolo 40 milionů lidí, nakazilo skoro 2,6 milionu Ukrajinců, z nichž 59.935 nákaze podlehlo. Prognóza tamní akademie věd připouští, že na konci října může přírůstek infikovaných přesáhnout 20.000 denně. Plně očkováno bylo zatím přibližně 6,3 milionu lidí.

Související

Více souvisejících

Rusko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bungee, pilotování i škola smyku: Zážitkové dárky pro ženy překonávají stereotypy

Tradiční dárky pro ženy často spadají do kategorie kosmetiky, šperků nebo módy. I když mohou potěšit, často nepřinášejí dlouhodobější hodnotu a nechtěně podporují zastaralé stereotypy. Zážitkové dárky přináší svěží alternativu, která oslavuje ženy jako komplexní jedince se širokými zájmy a touhami. Jaké jsou v kurzu?

Zdroj: EuroZprávy.cz

Další zprávy