Rusko hlásí rekordní nárůst nakažených

Za předchozí den přibylo v Rusku 29.409 nakažených koronavirem, což je podle deníku Kommersant nejhorší denní bilance od začátku roku, a 957 úmrtí. Dosud nejvyšší počet úmrtí za den, 968, ruské zdravotní úřady nahlásily v sobotu.

Ruská vláda přičítá zhoršující se epidemickou situaci pomalu postupujícímu očkování obyvatel. Vicepremiérka Taťjana Golikovová v pátek podle agentury AP uvedla, že alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 47,8 milionu Rusů, tedy necelých 33 procent obyvatel. Plně očkováno pak bylo 42,4 milionu neboli 29 procent.

"Míra proočkovanosti je malá, nepřípustně malá," nechal se slyšet mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na tiskové konferenci. Peskov sdělil, že nemocnice v některých částech země jsou blízko plné kapacity, a vyzval občany, aby se nechali očkovat.

Některé ruské správní celky omezily účast na velkých veřejných akcích a podmínily vstup do divadel, restaurací a dalších míst očkováním nebo prokázáním bezinfekčnosti. V Moskvě, Petrohradě a mnoha dalších velkých městech se ale život kvůli koronaviru příliš nezměnil, podniky tam fungují jako obvykle a nošení roušek není příliš striktně vymáháno, podotkla AP. Vedení Moskvy však dnes oznámilo, že v nákupních centrech budou nově dostupné testy na koronavirus.

Podle vládního operativního štábu, který denně zveřejňuje koronavirové statistiky, zemřelo od začátku pandemie v Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, po nákaze koronavirem 217.000 lidí. Ruský statistický úřad, který započítává i osoby, u nichž se koronavirus prokázal až posmrtně, ale udává již přes 418.000 úmrtí.

Související

Více souvisejících

Rusko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 19 minutami

před 32 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 34 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem

Předsednictvo strany Hlas-SD, která podle mnohých rozhodne o tom, jaká koalice na Slovensku vznikne, zatím nevyloučilo ani jednu ze dvou variant. Nejprve však bude jednat s vítězným Smerem, oznámil předseda strany Peter Pellegrini po setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy