Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Zmražení by mělo být součástí ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru.
Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku ke zmrazení počtu jaderných hlavic označily za nepřijatelný.
Dnešní prohlášení ruského ministerstva zahraničí však naznačuje, že propast mezi oběma zeměmi by se v tomto ohledu mohla zmenšit, píše agentura Reuters.
"Rusko navrhuje prodloužit (smlouvu) nový START o rok a je připraveno společně se Spojenými státy učinit politický závazek ke zmražení počtu jaderných hlavic v držení (zúčastněných) stran po tuto dobu," uvedla dnes ruská diplomacie v prohlášení s tím, že nabídka platí pouze v případě, pokud Washington nebude mít žádné další požadavky. Prosté prodloužení dohody má podle Moskvy poskytnout oběma stranám více času na hlubší projednání kontroly jaderných zbraní.
USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Platnost dohody vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však v tomto ohledu nemohl v poslední době najít společnou řeč.
Pokud by dohoda zanikla, padla by i veškerá omezení na jaderné hlavice a jejich nosiče, což by mohlo podle agentury Reuters přispět k závodům ve zbrojení a k růstu napětí mezi Moskvou a Washingtonem. Její prodloužení by naopak znamenalo vzácný světlý bod ve vztazích mezi oběma zeměmi.
Související
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
Rusko , Smlouva START , Vladimír Putin , Jaderné zbraně , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
včera
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
včera
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
včera
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
včera
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
včera
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
včera
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
včera
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
včera
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
včera
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
5. dubna 2026 21:22
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
5. dubna 2026 19:59
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
Americký prezident Donald Trump stanovil nové, v pořadí již několikáté ultimátum pro úplné otevření Hormuzského průlivu. Na svých sociálních sítích dnes odpoledne stručně oznámil nový termín: „Úterý, 20:00 východního času!“ Tento strohý příspěvek následuje po sérii mnohem agresivnějších vyjádření, která šokovala mezinárodní společenství svou přímočarostí.
Zdroj: Libor Novák