V Rusku dočasně pozastavili očkování nových dobrovolníků vakcínou proti koronaviru. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na organizaci, která s klinickými testy vypomáhá. Důvodem je podle ní obrovský zájem lidí a nedostatek preparátu.
Prezident Vladimir Putin se dnes nechal slyšet, že země řeší, jak zvýšit produkci očkovací látky známé pod jménem Sputnik V. Šéf Kremlu však prý stále doufá, že hromadné očkování začne do konce roku.
Podle informací agentury Reuters muselo přerušit očkování dobrovolníků osm z 25 moskevských klinik, které se podílejí na klinickém testování této vakcíny. Došla jim totiž očkovací látka. "Souvisí to s faktem, že je o vakcínu obrovský zájem a neprodukují jí dostatek, aby se to stíhalo," řekl agentuře zástupce výzkumné organizace Crocus Medical, která se společně s ruským ministerstvem zdravotnictví na testování podílí. Očkování nových dobrovolníků by mělo znovu začít zřejmě kolem 10. listopadu.
Vakcína Sputnik V, vyvinutá moskevským ústavem epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, je první vakcínou proti koronaviru, kterou Rusko schválilo. Očkovací látka pojmenovaná po slavné ruské družici je nyní v postregistrační fázi klinického testování, jíž se zúčastní 40.000 lidí, přičemž třetina dostane placebo.
Mikrobiologický ústav dnes nechtěl informace o nedostatku vakcíny komentovat. Poradce ruského ministra zdravotnictví Alexej Kuzněcov uvedl, že testy pokračují. "Cíl 40.000 očkovaných dobrovolníků bude splněn," prohlásil Kuzněcov. Alexandr Gincburg, jenž řídí Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, v pondělí uvedl, že zhruba polovina ze 40.000 dobrovolníků už dostala první dávku vakcíny (nutné jsou dvě), a sedm tisíc z nich bylo očkováno i druhou dávkou.
Prezident Vladimir Putin dnes při jiné příležitosti pronesl, že vyvstala otázka, jak zajistit dostatek látky pro plánované masové použití. "Jsou s tím určité problémy, které souvisí s dostupností, nebo nedostatkem, nezbytného vybavení," řekl ve video vystoupení na dnešním investičním fóru.
Agentura Reuters podotýká, že původní odhad vyrobit do konce roku 30 milionů dávek vakcín, už ruské úřady tento měsíc přehodnotily a předpokládají jen výrobu dvou milionů dávek v tomto období.
Rusko kromě Sputniku V už schválilo také vakcínu ze sibiřského střediska Vektor, a třetí očkovací látka je prý blízko dokončení. Reuters nicméně upozorňuje, že nedostatek dávek hlavní vakcíny je další z řady výzev v ambiciózním a neortodoxním plánu Moskvy, která schválila preparát pro masové použití ještě před tím, než byly dokončeny všechny potřebné testy týkající se jeho bezpečnosti a účinnosti.
Související
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
Rusko , očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Inspekce varuje před bramborovým salátem způsobujícím listeriózu. Prodával jej i Globus
před 2 hodinami
Start mise Artemis II se blíží. Svět za pár dní zažije milník v novodobém dobývání vesmíru
před 2 hodinami
Prezident Pavel udělil čtyři milosti
před 3 hodinami
Babiš se kvůli vysokým cenám paliv sešel s pumpaři. Popírají umělé zvyšování cen
před 4 hodinami
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
před 5 hodinami
Průlom v blokádě: Trump naznačil, že umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu
před 6 hodinami
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
před 6 hodinami
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
před 7 hodinami
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
před 9 hodinami
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
včera
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
včera
Papež Lev se nezvykle ostře opřel do světových lídrů
včera
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
včera
Na pozemní invazi čekáme, jsme připraveni rozpoutat zkázu, vzkazuje Írán USA
včera
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
včera
Jurečka v televizi tvrdě kritizoval vládu. Klempíře označil za infantilního a neschopného ministra, který jen točí videa
včera
USA chtěly zabránit Íránu v zisku jaderné zbraně. Udělaly ale pravý opak, shodují se experti
včera
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
včera
Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Íránu. Mohla by trvat měsíce
včera
Ukrajinská armáda zintenzivnila operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda v posledním týdnu výrazně zintenzivnila své operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu. Tato ofenziva přichází v době, kdy Moskva těží z rostoucích cen ropy a částečného uvolnění mezinárodních sankcí. Kyjev se tak snaží zasáhnout klíčový zdroj příjmů Kremlu, který pohání ruskou válečnou mašinerii.
Zdroj: Libor Novák