Rusko dnes oznámilo zavedení sankcí proti 25 Američanům, včetně manželky a dcery prezidenta Spojených Států Joea Bidena a dalších prominentních osobností. Informovala o tom agentura TASS, podle níž jsou mezi sankcionovanými Američany lidé "zodpovědní za formování rusofobního kurzu".
O den dříve Moskva oznámila, že zakázala vstup do Ruska 43 Kanaďanům v reakci na západní sankce uvalené na režim prezidenta Vladimira Putina kvůli ruské invazi.
"V reakci na stále se rozšiřující sankce USA proti ruským politickým a veřejným činitelům bude na stop-seznamu 25 amerických občanů (...) včetně rodinných příslušníků prezidenta Joea Bidena," uvádí se se v prohlášení ruské diplomacie. Seznam Američanů, kteří mají na dobu neurčitou zakázaný vstup na území Ruské federace, je ve zvláštní sekci webu ministerstva, poznamenala agentura TASS.
Západ - včetně Spojených států, Kanady nebo Evropské unie - zavedl proti Rusku v reakci na jeho vojenskou agresi na Ukrajině několik sérií sankcí. Kromě hospodářských postihů oznámil už dříve mimo jiné rovněž osobní sankce proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. Moskva vzápětí reagovala recipročně a své sankce uvalila na Bidena a další americké představitele.
V pondělí Moskva ohlásila zavedení sankcí proti 43 Kanaďanům, kterým zakázala vstup do země. V dubnu uvalila postihy na 61 kanadských činitelů a novinářů, poznamenala agentura Reuters. Vstup do Ruska zakázala i desítkám dalších západních politiků, novinářů nebo podnikatelů.
Kanada v pondělí představila další opatření, která jsou reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu. Součástí jsou další sankce a zákaz vývozu technologií, které by mohly pomoci zlepšit ruské zbrojní výrobní kapacity. Týkají se šesti jednotlivců a 46 subjektů spojených s ruským obranným průmyslem, 15 Ukrajinců podporujících Rusko a 13 jednotlivců a dvou subjektů z Běloruska.
Další odvetná opatření připravuje podle Washingtonu v současné době například skupina velkých světových ekonomik G7.
Související
Epstein pronikal i do nejvyšších pater ruské politiky. Pokusil se dostat až k Putinovi
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
před 2 hodinami
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
před 3 hodinami
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
před 3 hodinami
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
před 4 hodinami
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
před 5 hodinami
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
před 5 hodinami
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
před 6 hodinami
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
před 6 hodinami
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
před 6 hodinami
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
před 7 hodinami
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
před 8 hodinami
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
před 9 hodinami
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
před 9 hodinami
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
před 10 hodinami
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
před 11 hodinami
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
před 12 hodinami
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
před 12 hodinami
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
před 13 hodinami
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
před 14 hodinami
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák