Rusko si zachová svou suverenitu a nenechá se nikým vydírat ani zastrašovat. Podle agentury TASS to dnes při oslavách 1160 let ruské státnosti řekl prezident Vladimir Putin. Učinil tak v den, kdy v zemi vyhlásil částečnou mobilizaci kvůli válce na Ukrajině.
"Nepodlehneme vydírání a zastrašování a nikdy se nevzdáme ani neztratíme svou suverenitu," řekl Putin na oslavách 1160. výročí vzniku ruské státnosti ve Velikém Novgorodu.
Hovořil také o svébytnosti ruské civilizace, kterou je třeba bránit a bojovat za ni, neboť být její součástí je "štěstí, ale i odpovědnost". Uvedl také, že podpora vlády v klíčových otázkách domácí i zahraniční politiky ze strany ruského lidu je "zárukou úspěšného a bezpečného rozvoje země".
Ve svém projevu Putin rovněž ocenil výkony ruských vojáků během speciální vojenské operace, jak Rusko oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu. Ruští hrdinové podle něj bojují za "záchranu obyvatel Donbasu, mírové nebe pro naše děti a vnuky a naši rodnou zemi". Dobytí východoukrajinského Donbasu deklaruje Moskva za jeden z cílů svého válečného úsilí.
Putin dnes ráno vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci. Prohlásil, že tak činí na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit jeho zemi. Podle Kyjeva i řady západních činitelů tento krok svědčí o tom, že Moskvě nevycházejí její válečné plány. Ruský prezident podpořil také konání referend o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných či ovládaných částech ukrajinského území.
Související
Rusko války proti Ukrajině nelituje. Jedna věc se přesto mění
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, tvrdí ruský vůdce Putin
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Izrael a Libanon se dohodly na obnovení křehkého příměří
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Tropické teploty nedorazí, naopak hrozí déšť
včera
Země kvůli ebole zavádí zákazy cestování. WHO je silně proti
včera
Evropu spaluje stále extrémnější počasí. Proč s tím vlády nic nedělají?
včera
Politico: EU zahájí ještě v červnu přístupové rozhovory s Ukrajinou
včera
Historie se opakuje. Trump pohrozil zavedením cel 60 obchodním partnerům
včera
Rozhodnutí Trumpa jmenovat nového šéfa amerických tajných služeb vyvolalo vlnu kritiky a údivu
včera
Poslanci jednají o návratu EET. Zasedat mohou až do noci
včera
Křehké příměří opět narušeno. Evropská komise ostře zkritizovala plán USA
včera
Sledujeme vlakové neštěstí v přímém přenosu. Situace se vymkne kontrole, varuje uznávaný expert na ebolu
včera
Designové sprchové sety mění pravidla možností
včera
Schillerová představila zásadní změny důchodového systému
včera
Rusko války proti Ukrajině nelituje. Jedna věc se přesto mění
včera
Ukrajina vrací úder. Na Rusko posílá stovky dronů
včera
Bahrajn likviduje íránské rakety a drony, Kuvajt po útocích zavřel letiště
včera
Deštivé počasí úřaduje. Došlo i na bouřky, místy má občasně pršet až do neděle
včera
Američané a Íránci na sebe vzájemně útočili. Mírová jednání jsou na mrtvém bodě
včera
Počasí bude do víkendu poměrně deštivé. Nejtepleji má být zítra
2. června 2026 21:59
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
2. června 2026 21:07
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
Policie od soboty vyšetřuje tragický útok muže na sousedku v Havířově, kdy žena podlehla zraněním, která při napadení utrpěla. Kriminalistům ale vyšetřování komplikuje aktuální stav podezřelého. Neumožňuje totiž provedení některých důležitých úkonů.
Zdroj: Jan Hrabě