Ruský "superpřenašeč" dokázal nakazit koronavirem dalších 1500 lidí

V Rusku byl zaznamenán případ, kdy jediný člověk trpící covidem-19 nakazil dalších 1500 lidí, uvedla dnes státní agentura TASS s odvoláním na experta Alexandra Semjonova. Ten v Jekatěrinburgu na Urale řídí pobočku státního vědeckého střediska virologie a biotechnologií Vektor.

"V Rusku byl zaznamenán případ maximálního superpřenašeče, kdy jediný člověk nakazil hned 1500 lidí," řekl expert. Dodal, že podle statistik jeden člověk nakažený koronavirem, který způsobuje onemocnění covid-19, v průměru nakazí dva až tři lidi, v případě varianty delta pět až šest lidí. Superpřenašeč ale průměr vysoce překonává. V některých ruských regionech může podíl superpřenašečů na rozšíření nákazy podle Semjonova dosahovat 80 procent i více.

"Koronavirus se šíří vzduchem a kapénkami při kontaktech s jinými lidmi. Pokud člověk nedodržuje odstup, nenasadí si roušku a vyrazí v přeplněném vagonu metra do práce, přestože se necítí dobře, má vyhlídku, že se stane superpřenašečem a nakazí spoustu lidí. Svým pohrdáním pravidly vytváří příležitost pro rozšíření infekce," varoval Semjonov.

Současně apeloval na nošení roušek a respirátorů. "Pokud pokladní v obchodě nemá roušku anebo ji má staženou pod bradou, není to superpřenašeč? Okolo pokladny za směnu projdou stovky lidí, a to blíž než půldruhého metru. Ale stačilo by, aby pokladní a zákazník měli roušky, a riziko nákazy by kleslo. Podobně i ve veřejné dopravě," zdůraznil.

Server Meduza připomněl, že ústav Vektor vyvinul a vyrábí jednu z ruských vakcín proti covidu-19, EPiVakKorona. A její účinnost nedávno veřejně zpochybnili účastníci klinických testů, kteří v otevřeném dopisu vyzvali ministra zdravotnictví, aby efektivnost vakcíny nechal nezávisle a transparentně prověřit.

V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 6,4 milionu lidí, z nichž více než 164.000 podle údajů vládního operativního štábu nákaze podlehlo. Ruský statistický úřad uvádí více než dvojnásobný počet obětí pandemie, což vláda vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i zemřelé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

Související

Více souvisejících

Rusko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 8 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

Smrt Navalného Kremlu nestačila. Teď jde Rusko po jeho rodině

Ruské ministerstvo vnitra opět zařadilo Olega Navalného, ​​bratra zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, ​​na seznam hledaných osob. Informace o tom se objevila v databázi ministerstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy