Ruský útok na Ukrajinu zdražil ropu a plyn, asi zasáhne evropskou ekonomiku

Útok ruských vojenských sil na Ukrajinu dnes vedl k výraznému růstu cen ropy a plynu, propadem na něj pak zareagovaly akciové trhy. Tranzit ruského zemního plynu přes Ukrajinu dál do Evropy ale podle ranního sdělení ruské plynárenské společnosti Gazprom pokračuje bez omezení.

Ilustrační foto

Invaze a způsob, jakým na ni svět zareaguje, by podle analytiků mohly mít dalekosáhlé dopady na evropskou ekonomiku, a to od růstu nákladů na energii a potraviny až po ekonomické sankce, které ovlivní zahraniční obchod a investice.

Cena plynu pro evropský trh se zvýšila o více než třetinu a je vysoko nad hranicí 100 eur za megawatthodinu (MWh). Prozatím však zůstává pod rekordními hodnotami, na kterých se ocitla loni na podzim. Ceny ropy na světových trzích dnes poprvé od roku 2014 překročily 100 dolarů za barel, což se zřejmě promítne do cen pohonných hmot i v České republice.

Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se dnes dostal nejníže od loňského jara, odpoledne odepisoval zhruba čtyři procenta. Pražská burza spadla nejníže od začátku loňského listopadu. Ruské akcie dopoledne oslabily téměř o 50 procent a na rekordním minimu se ocitl ruský rubl. Ruská centrální banka zahájila intervenci na devizových trzích, aby propad kurzu rublu mírnila.

"Dnes bychom na akciovém trhu hledali ziskové tituly jen velmi těžko. Akciové indexy jsou pod silným prodejním tlakem a investoři přesouvají peníze do bezpečnějších aktiv, jako jsou dluhopisy nebo zlato," uvedl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Cena zlata, kterou obchodníci považují za takzvaný bezpečný přístav v dobách nejistoty, se vyšplhala nejvýše za téměř rok a půl.

Rusko se podílí více než dvěma pětinami na dovozu plynu a více než čtvrtinou na dovozu ropy do členských zemí Evropské unie. Jakékoliv omezení ruských dodávek by tak mohlo vést k dalšímu zdražování energií, což by zvýšilo náklady domácností i podniků. Zemní plyn je i hlavní složkou mnoha hnojiv, takže omezení jeho dodávek by zřejmě vedlo k růstu cen potravin.

Konflikt by navíc mohl narušit vývoz obílí z Ukrajiny, který v loňském roce přesáhl 33 milionů tun. Makléřská společnost Bank of America Securities odhaduje, že eskalace konfliktu by mohla zvýšit letošní inflaci v eurozóně o jeden procentní bod na čtyři procenta.

Dopady konfliktu na obchod a investice budou záviset na konečné podobě nových sankcí, které se na Rusko chystá uvalit Evropská unie. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella půjde o nejtvrdší sankce, jaké kdy EU přijala. Roční hodnota exportu zboží z Evropské unie do Ruska se v současnosti pohybuje kolem 80 miliard eur (dva biliony Kč), což odpovídá zhruba 0,6 procenta unijního hrubého domácího produktu (HDP). Tento export tvoří zejména stroje, automobily, chemikálie a průmyslové zboží.

"Tvrdé sankce vůči Rusku budou mít určitý dopad na ekonomiku EU, na což musíme být připraveni," řekl ve středu agentuře Reuters místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis.

Podle Hospodářské komory (HK) česká ekonomika zřejmě i v případném nejširším pojetí sankcí proti Rusku nebude paralyzována. Pro mnohé firmy z různých odvětví by ale sankce mohly mít až existenční důsledky. Podle analýzy společnosti Portu povede eskalace konfliktu na Ukrajině ke zvýšení inflace v České republice. Hájek z XTB předpověděl, že cena benzinu v Česku může do několika týdnů překonat 40 Kč za litr.

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Extrémní bouřky udeřily i v Česku, popadané stromy komplikovaly provoz…

21.05.2022 10:35 Přes část Česka v pátek večer rychle přešly velmi silné až extrémní bouřky s přívalovými srážkami,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Opičí neštovice se dál šíří. První případ hlásí Švýcarsko a Izrael

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí, řekl…

21.05.2022 19:04 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

ON-LINE 87. den války: Ruské síly se chystají na nový útok přes řeku…

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Moskva zakázala vstup tisícovce Američanů do Ruska. Včetně Bidena i…

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Ukrajinu podle Zelenského brání proti ruskému agresorovi na 700.000 vojáků

21.05.2022 12:53 Ukrajinu v současné době brání proti ruskému agresorovi na 700.000 vojáků. Podle listu Ukrajinska…

Ruská armáda údajně zničila na severozápadě Ukrajiny velké množství zbraní…

21.05.2022 11:50 Ruská armáda zničila na severozápadě Ukrajiny velké množství zbraní a techniky, které ukrajinským…

Odveta za snahu o vstup do NATO. Rusko zastavilo dodávky plynu do Finska

21.05.2022 07:56 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Rusko zařadilo mezi "zahraniční agenty" Kasparova a Chodorkovského

21.05.2022 04:27 Ruské ministerstvo vnitra nově zařadilo mezi "zahraniční agenty" šachového velmistra Garriho…

Šojgu podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal v Mariupolu

21.05.2022 04:21 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas prý…

20.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Související:

Právě se děje

reklama