Rusko provedlo ve středu test protidružicového raketového systému (DA-ASAT), jenž by měl ze Země přímo ničit satelity na nízké oběžné dráze kolem Země. Na svém webu to oznámilo velitelství amerických vesmírných sil (SPACECOM), podle kterého se jedná o potvrzení ruské vojenské hrozby ve vesmíru.
"Ruský test DA-ASAT poskytuje další příklad toho, že hrozby pro vesmírné systémy USA a jejich spojenců jsou skutečné, vážné a rostou," prohlásil náčelník SPACECOM generál John Raymond. "Spojené státy jsou připravené a odhodlané odrazit agresi a bránit národ, naše spojence a americké zájmy před nepřátelskými činy ve vesmíru," dodal v této souvislosti.
SPACECOM podle webu Air Force Magazine nesdělilo, kam testovaná ruská raketa mířila. Mluvčí Christina Hoggattová nicméně uvedla, že nebyly zjištěny žádné vesmírné trosky, jež by byly výsledkem uvedeného testu. Neřekla, zda Pentagon reagoval nějakým způsobem, který by mohl Moskvu od provádění podobných zkoušek v budoucnosti odradit.
Podle generála Raymonda je uvedený test DA-ASAT "dalším důkazem toho, že Rusko pokrytecky obhajuje návrhy na kontrolu zbrojení ve vesmíru, jejichž cílem je omezit schopnosti Spojených států, aniž by přitom mělo v úmyslu zastavit své zbraňové programy pro údery ve vesmíru".
SPACECOM uvádí, že ruská raketa může zničit satelity na nízké oběžné dráze, která sahá až 2000 kilometrů nad Zemí. Zbraně přímo odpalované ze Země se snaží "zasáhnout satelit s využitím letové dráhy, která protíná cílový satelit bez potřeby umístit stíhací zařízení na orbitu".
Velitelství amerických vesmírných sil již dříve informovalo o tom, že Rusko testovalo manévry dvou svých družic, Kosmos 2542 a Kosmos 2543, které "prokazovaly charakteristiky zbraní". V únoru tyto dva aparáty sledovaly americký špionážní satelit způsobem, jenž by podle vyjádření SPACECOM "v jakékoli jiné oblasti bylo možné označit za nezodpovědný a potenciálně ohrožující".
DA-ASAT (protidružicový raketový systém) , Space And Naval Warfare Systems Command , Rusko , USA (Spojené státy americké) , John Raymond
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno před 1 hodinou
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 1 hodinou
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
před 2 hodinami
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
před 3 hodinami
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
před 4 hodinami
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
před 4 hodinami
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
před 5 hodinami
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
před 6 hodinami
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
před 7 hodinami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 8 hodinami
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 9 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 10 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 11 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 12 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 12 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 13 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 14 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Evropská unie se v pátek rozhodla trvale zmrazit ruská aktiva v Evropě, aby zajistila, že miliardy eur nebudou moci být zablokovány Moskvě vládami Maďarska a Slovenska. Aktiva budou zablokována, dokud Rusko neukončí svou válku na Ukrajině a neuhradí těžké škody, které za téměř čtyři roky způsobilo.
Zdroj: Libor Novák