Rusy zneklidňují více zavřené fastfoody než vraždění na Ukrajině. Putina mohou svrhnout bezpečnostní služby, míní sociolog

Není pravdou, že ruská společnost drží svorně pohromadě. Mnoha lidem propaganda Kremlu nevyhovuje. Problémem jsou ale velké demografické rozdíly. Rusko je největší země na světě, v otázkách etniky, politiky či kultury tak zkrátka nemůže být jednotné. „Rusko je nesourodým uskupením řady národů a národností s výrazně demografickou, politickou a ekonomickou dominancí ruského národa,“ přiblížil sociolog z Masarykovy univerzity Aleš Sekot pro EuroZprávy.cz.

Jak upozornil sociolog Vojtěch Bednář, za výměnou ruského prezidenta Vladimira Putina nebude stát tamní opozice. „Nedělejme si iluze. Evropská mentalita je postavena na protipólu liberální demokracie proti autoritářství. Avšak ta ruská má v protipólu k autoritářství anarchii, která s sebou nese bídu a zmar. Proto, i když vymění prezidenta, vymění jej velmi pravděpodobně za jinou postavu podobných kvalit a je spíše otázkou, kdy se na to přijde,“ zmínil se Bednář pro EuroZprávy.cz.

Sám vidí v krizi ještě hlubší problém. Kromě velké rozlehlosti země a různorodosti národů varoval před hrozící nestabilitou v Ruské federaci. „Ruská federace je nejrozlehlejší stát světa s velkým množstvím různorodých národností a obrovským objemem zbraní, včetně jaderných. Vnitřní konflikt většího rozsahu by nás zcela jistě ohrozil, potenciálně více než počínání současné vlády. Tím ale nechci zlehčovat její vinu na rozpoutání války a ekonomické katastrofy,“ uvedl Bednář. Doplnil, že možnost imploze ruské společnosti jako celku je velmi málo pravděpodobná. „Ke konfliktům může dojít, pravděpodobnější je ale výměna vedení,“ míní sociolog.

Po staletí jsou Rusové neomezeným vládcem Ruské federace, popřípadě v minulosti Sovětského svazu, a určují politickou orientaci, vnitřní uspořádání či vývoj mezinárodních vztahů. Sociolog Sekot upozornil na to, že imperiální dobyvatelské principy Ruska jsou přirozeně podporovány nebo dokonce adorovány majoritou příslušníků ruského národa. „Pro ruské obyvatelstvo je válka tradičním, efektivním, a tedy ospravedlnitelným imperiálním uchvatitelským prostředkem udržení a posílení mocenské pozice. Hybnou silou Ruska není budování tvůrčího ekonomického potenciálu, nýbrž bezohledné využívání přírodních zdrojů jako dominantního vývozního artiklu a zdroje národního důchodu,“ řekl.

Ruská společnost je pak zejména díky odměnám ve formě zvyšující se životní úrovně ochotna nejen tolerovat, ale i podporovat mocenské eskapády svých vůdců. „Zejména jde o situace vojenské expanze Kremlu. Většina Rusů ji možná považuje za výraz mocenské síly a prestiže své země, svého politického vedení a bezmezného obdivu ke svému vůdci. V situaci, kdy se válečné drama odehrává za hranicemi země, spíše dezinformovaní Rusové nehledí na morální, lidskou stránku válečného konfliktu, ale na možné územní, mocenské a ekonomické zisky,“ míní Sekot.

Oligarchové zřejmě Putina nesvrhnou

Sociolog Bednář je toho názoru, že je v ruské tradici vyměnit autoritu zákulisní cestou, nikoliv volbami. „Pokud bude prezident Putin svržen, pak nejpravděpodobněji některou z bezpečnostních služeb nebo někým z nejbližšího okolí,“ myslí si. Dodal, že se to těžko stane dříve, než si toto okolí bude jisté jeho nástupcem.

„Pohádkově bohatí oligarchové mají ‚pouze‘ starost o své zahraniční majetky a investice,“ uvedl Sekot. Venkovské, spíše chudé obyvatelstvo, nemá co ztratit, a tedy pocit možného praktického dopadu na individuální život sdílejí spíše příslušníci střední třídy. „Mohou v důsledku úspěšné expanze získat pocit jedinečné příležitosti kariérních šancí zejména na ekonomickém poli, stejně tak na druhé straně v důsledku neúspěšného válečného dobrodružství čelit nebezpečí ztráty očekávaných vábných životních perspektiv. A jak jsme posledního půlroku svědky, že snad největší hrozbou velkoměstského kariérně prosperujícího obyvatelstva není dobyvatelská válka, ale důsledné mezinárodní ekonomické sankce,“ vyjmenoval sociolog.

Střední třída je spíše spokojená

Podle Sekota - spíše než zděšení nad vraždícím postupem svých žoldáků na Ukrajině - „ruského novodobého měšťáka“ silně zneklidňuje nemožnost sdílet spotřební symboly konzumní společnosti. Ať už jde o návštěvu fastfoodů, koupi prestižních módních značek, zahraničních automobilů, pobyt v dalekých turistických resortech nebo užívání benefitů sofistikované elektroniky. „Není tak bez zajímavosti sledovat, jak společnost, dlouhá desetiletí neúnavně a bezohledně deklarující princip sociální spravedlnosti a masově praktikující preferenci idejí nad materiálním požitky, želí ztráty jejich spíše pomíjivých atributů více, než propadu mezinárodní prestiže a opovržení své vlasti,“ řekl Sekot.

Míní, že z tohoto zorného úhlu nelze v dohledné době kvůli nejistotě ohledně vývoje a výsledku válečného konfliktu na Ukrajině silnou masovou odstředivou reakci ruského obyvatelstva vůči Putinovskému mocenskému centru očekávat.

Sekot očekává spíše reakci vzdělanců a měst. „Nepochybně se ‚pohnulo svědomí‘ vzdělaných, demokraticky smýšlejících Rusů etablovaných v politických zastupitelských pozicích, kteří mají i nástroje, jak své názory na válku a samotného Putina ventilovat. Zdá se, že zatím beztrestně,“ nastínil brněnský sociolog. Zastupitelé měst v tom však nejsou sami. „Při absenci disidentských intelektuálních center devastovaných Putinovskou represí lze očekávat od odvážných zastupitelů ruských velkých měst i navazující posilující reakci od akademické obce, nezávisle uvažujících intelektuálů, spisovatelů. Zkrátka od vzdělanců, spatřujících budoucnost své země v demokratickém vývoji a přátelských vztazích s evropským a americkým kulturním světem, nikoli v rezignující odevzdanosti Putinovského rusofašismu,“ shrnul Sekot.

Sociolog Sekot také věří, že tato perspektiva už v ruské společnosti klíčí. V této rané fázi brutální ruské expanze podle něj bude záviset nejen na vývoji války na Ukrajině, ale zřejmě zejména na důsledné, účinné a neslábnoucí vojenské, ekonomické a politické podpoře naší kultury. „Kultury, za kterou a pro kterou Ukrajina jako evropská země bojuje,“ uzavřel sociolog.

Související

Více souvisejících

Rusko Aleš Sekot Vojtěch Bednář Vladimír Putin válka na Ukrajině oligarchové

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy