Parlament v Kyjevě dnes nebude hlasovat o kandidatuře bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho na post místopředsedy ukrajinské vlády. Novinářům to po schůzi poslanecké frakce nejsilnější strany Sluha národa řekla poslankyně Iryna Vereščuková. Pro schválení kandidatury, kterou Saakašvilimu nabídl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, není podle Vereščukové ve sněmovně dostatek hlasů.
Michail Saakašvili na schůzi představil poslancům hlavní vládní strany svůj program, podle něhož se má zaměřit na urychlení reforem a jednání s Mezinárodním měnovým fondem. Podle Vereščukové ale návrh konkrétních kroků poslanci od Saakašviliho neslyšeli.
Saakašvili, jehož původně v roce 2015 na Ukrajinu pozval bývalý prezident Petro Porošenko, se v létě roku 2017 se svým patronem nepohodl a přišel o ukrajinské občanství. Loni v květnu mu ho ale Volodymyr Zelenskyj vrátil. Vicepremiérskou funkci Saakašvilimu nabídl ve středu a bývalý gruzínský prezident nabídku přijal.
Sám Saakašvili odklad hlasování nekomentoval. Novinářům pouze řekl, že do dnešního programu parlamentu nebyl bod o jeho jmenování zařazen. Zda a kdy se poslanci k projednávání vrátí, neuvedl. Pokud prý nakonec jmenován bude, "předloží během týdne návrhy zákonů na ulehčení života drobných a středních podnikatelů".
Chystaný návrat Saakašviliho do vysoké ukrajinské politiky vyvolal silné protesty v Gruzii, kde byl exprezident odsouzen na šest let za zneužití moci. Premiér Giorgi Gacharia dnes označil případné jmenování Saakašviliho členem ukrajinské vlády za nepřijatelné a řekl, že v případě jeho zvolení Tbilisi "přinejmenším" povolá ke konzultacím svého velvyslance.
Грузія може розцінити призначення Саакашвілі віцепрем'єром України як недружній крок - посолhttps://t.co/ZOLoWhMnnw pic.twitter.com/LukmwytcC2
— European Pravda (@EuropeanPravda) April 24, 2020
"Ukrajina je naším strategickým partnerem a z dlouhodobého hlediska se na tom nic nezmění. Jmenování člověka, který je (v Gruzii) odsouzen za těžké zločiny a je po něm vyhlášeno pátrání, je pro nás ale kategoricky nepřijatelné," řekl Gacharia.
Saakašvili byl gruzínským prezidentem v letech 2004 až 2013. Po porážce své strany v parlamentních volbách odešel do zahraničí, když byla z korupce a zneužívání moci obviněna řada jeho spolupracovníků. Sám byl obviněn v roce 2018, tvrzení žalobců ale popírá a gruzínskou vládu obviňuje, že jeho stíhání a odsouzení zařídila z politických důvodů.
Související
Zelenskyj: Rusko usiluje o smrt Saakašviliho
Gruzínský exprezident Saakašvili je podle svého lékaře v kritickém stavu
Michail Saakašvili , Ukrajina , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Gruzie
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 1 hodinou
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 1 hodinou
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 2 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 3 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 4 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 5 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 5 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 14 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 14 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
Maďarsko má za sebou historický nedělní večer, který pravděpodobně přepíše politickou mapu země. V 19 hodin se po celém státě definitivně uzavřely volební místnosti, čímž skončilo hlasování v parlamentních volbách roku 2026. Od tohoto okamžiku začal v sídlech volebních komisí mravenčí proces sčítání hlasů, který vzhledem k obrovskému zájmu občanů potrvá celou noc.
Zdroj: Libor Novák