Sociální demokraté bývalého severomakedonského premiéra Zorana Zaeva se dohodli s nejsilnější stranou albánské menšiny DUI na vytvoření nové vládní koalice. V jejím čele stane opět Zaev. Ministrem zahraničí bude poprvé v dějinách země etnický Albánec, informovala dnes televize TV21.
DUI, která si v předvolební kampani nárokovala premiérský post, podle koaliční dohody dostane možnost jmenovat předsedu vlády 100 dní před příštími volbami.
Obě strany tvořily kabinet od roku 2017 do začátku letošního ledna, od kdy vládla úřednická vláda. Předčasné volby loni v říjnu vyvolal proevropský Zaev poté, co se členské státy Evropské unie neshodly na zahájení přístupových rozhovorů.
Červencové předčasné volby vyhrála Zaevova koalice se ziskem 46 křesel ve 120členném Shromáždění, albánská DUI obdržela 15 mandátů. V parlamentu tak bude mít nová koalice těsnou většinou 61 hlasů. Další hlas dodá poslanec menší albánské strany a je možné, že se ke koalici přidruží i další méně významná politická uskupení.
Lídři obou stran se dohodli, že budou pokračovat v euroatlantické integraci. Díky dohodě s Řeckem se balkánská země letos v březnu stala členem Severoatlantické aliance, o členství v EU usiluje.
Albánci tvoří přibližně čtvrtinu obyvatelstva Severní Makedonie. V minulosti v zemi panovalo velké napětí kolem separatistických tendencí v části této národnostní menšiny. Požadavek šéfa DUI Aliho Ahmetiho na premiérský post pro Albánce byl považován za největší úskalí pro obnovení původní vládní koalice.
Prvním albánskojazyčným ministrem zahraničí Severní Makedonie se podle stanice TV21 stane Bujar Osmani. Etnický Albánec obsadí také post prvního místopředsedy vlády a šéfa parlamentu - ten si patrně udrží současný předseda Talat Džaferi.
Související
Tragédie v Severní Makedonii. Požár v nočním klubu nepřežily desítky lidí
Hrdinové z Česka. Makedonci chválí pomoc vrtulníku, požárů zuří desítky
Aktuálně se děje
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
7. srpna 2026 13:11
Trump podepsal zavedení nových cel
7. srpna 2026 12:00
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
7. srpna 2026 10:50
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák