Švédsko by podle expertů nemělo v dubnu rozvolňovat

Švédský zdravotnický úřad doporučil vládě, aby ustoupila od plánu uvolnit od 11. dubna opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií. Protiepidemická pravidla se ve Švédsku týkají například povoleného množství setkávání lidí. Vláda se expertními doporučeními zdravotnického úřadu zpravidla řídí, poznamenala agentura DPA, která poukázala na to, že počty nově infikovaných ve skandinávské zemi jsou v přepočtu na obyvatele zhruba třikrát vyšší než v Německu.

Švédský úřad dnes oznámil, že vládě doporučil, aby uvolnění některých omezení kvůli epidemické situaci odložila na 3. květen. Mělo jít například o zvýšení povoleného počtu účastníků shromáždění a návštěvníků sportovních či kulturních akcí ze současných osmi. U dvou velkých zábavních parků, Gröna ve Stockholmu a Liseberg v Göteborgu, se rovněž chystalo zrušení pravidla osmi návštěvníků, jak je tomu u podobných zařízení ve Švédsku.

Šíření infekce se ve většině regionů Švédska zrychluje, což má za následek rostoucí zatížení zdravotnictví, varoval úřad. Podle nejnovějších dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) bylo v desetimilionovém Švédsku během dvou týdnů od 8. do 21 března zachyceno 597 případů koronavirové nákazy na 100.000 obyvatel a tendence je nadále rostoucí.

Švédsko se během koronavirové pandemie lišilo od většiny ostatních evropských zemí mnohem mírnějším omezením života. Zcela bez restrikcí se však neobešlo. Například od listopadu se smí scházet nanejvýš osm lidí, restaurace a hospody musí zavřít ve 20:30. Omezeny jsou také počty lidí v obchodech, posilovnách a dalších zařízeních. Jinak švédské úřady vyzývají občany, aby se řídili rozumem a dbali doporučení, která se týkají například rozestupů.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy