Ukrajinské síly od začátku září dobyly zpět asi dva 2000 kilometrů čtverečních území, řekl dnes podle agentury Unian ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská armáda podle zahraničních analytiků v posledních dnech překvapila ruskou stranu svojí rychlou protiofenzivou na severovýchodě Ukrajiny.
"Postup našich vojáků na různých místech fronty pokračuje. Od začátku září bylo v rámci aktivních operací osvobozeno už zhruba 2000 kilometrů čtverečních našeho území," sdělil Zelenskyj.
"Ruská armáda v těchto dnech ukazuje to, co umí dělat nejlépe - nastavuje záda," doplnil ukrajinský prezident.
Zelenského oznámení přichází poté, co dnes Ukrajinská Státní bezpečnostní služba (SBU) informovala o znovudobytí Kupjansku v Charkovské oblasti, důležitého železničního uzlu, přes nějž ruská armáda zásobovala své jednotky na severovýchodě Ukrajiny. Moskva navíc přiznala stažení svých vojsk od strategicky důležitého Izjumu v Charkovské oblasti. Agentura Reuters označila ztrátu tohoto města za největší dílčí porážku Moskvy během invaze na Ukrajinu od březnového stažení ruských vojsk od Kyjeva.
Americký Institut pro studium války (ISW) ve své nejnovější zprávě o vývoji situace na Ukrajině odhadl, že ukrajinské síly v Charkovské oblasti dobyly zpět okolo 2500 kilometrů čtverečních. Britská vojenská rozvědka dnes napsala, že vedoucím skupinám ukrajinské armády se podařilo postoupit až 50 kilometrů za frontovou linii na území, které ovládlo Rusko po svém únorovém vpádu na Ukrajinu, a že ukrajinský protiútok na východě země ruské jednotky podle všeho překvapil.
Ukrajinské síly postupují i na jihu Ukrajiny, sdělila dnes Natalija Humenjuková. Ukrajinským vojákům se podle ní na některých místech jižní části fronty podařilo posunout i o desítky kilometrů.
Související

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Nechci, aby můj manžel znovu kandidoval na prezidenta, řekla první dáma Ukrajiny Olena Zelenská
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Ukrajina , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Jak zničit Hamás? Izrael potvrdil, že zatopení tunelů je jen jednou z variant
před 1 hodinou

Polský exprezident a nositel Nobelovy ceny Lech Walesa je ve vážném stavu v nemocnici
před 2 hodinami

Počasí do víkendu: Mrznout už bude především v noci, vyplývá z předpovědi
včera

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami
včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem
včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky
včera

Nepříznivá epidemiologické situace v Česku. Případů nemocí opět přibylo
včera

Slováci se v lednu dozvědí, kdy půjdou volit novou hlavu státu
Aktualizováno včera

Tramvaj srazila na Národní tři chodce, dva lidé jsou ve vážném stavu
včera

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě
včera

Rusové nasadili na Ukrajině vrahy či satanistu. Vězňů bojovalo přes sto tisíc
včera

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem
včera

Katar vyzval OSN, aby přiměla Izrael ukončit válku. Nečinnost světa je podle něj ostudná
včera

Máme se evakuovat do 24 hodin, tvrdí šéf WHO. Izrael výzvu popírá
včera

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže
včera

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují
včera

Klaus měl těžký covid, o víkendu bude chybět na pohřbu Schwarzenberga
včera

Francii došla s vapováním trpělivost. Zakáže jednorázové e-cigarety
včera

Hamás plánoval útok na Izrael několik let. Měl i pokyny, které rukojmí zabíjet
včera
Fiala se uzdravil, ústavní činitelé se konečně sejdou na Hradě kvůli zahraniční politice
Na Pražském hradě se ve čtvrtek uskuteční jednání nejvyšší ústavních činitelů k zahraniční politice. O směřování české diplomacie se budou bavit prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor.
Zdroj: Jan Hrabě