Ukrajina slaví Den nezávislosti. Změnili jsme dějiny, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinci během posledních šesti měsíců změnili dějiny, svět i sebe a dali lidstvu naději na spravedlnost. Ve svém dnešním projevu k národu při příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny to podle agentury Ukrinform uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že jeho země se znovu zrodila, když ji před půl rokem vojensky napadlo Rusko, a v boji zvítězí.

"Ve světě se 24. února ve čtyři hodiny ráno objevil nový národ. Nenarodil se, ale obrodil se. Národ, který neplakal, nekřičel a nezalekl se. Neutíkal. Nevzdal se. A nezapomněl," uvedl podle Reuters Zelenskyj v předem natočeném projevul před Památníkem nezávislosti v centru Kyjeva.

"Co je pro nás konec války? Říkali jsme: Mír. Nyní říkáme: Vítězství," uvedl čtyřiačtyřicetiletý prezident v emotivním projevu.

"Rusko nám před šesti měsíci vyhlásilo válku. Po celé Ukrajině se 24. února ozvaly výbuchy a střelba... 24. února nám řekli: Nemáte šanci. 24. srpna říkáme: Šťastný Den nezávislosti, Ukrajino! Za těch šest měsíců jsme změnili dějiny, změnili jsme svět a změnili jsme se sami," prohlásil Zelenskyj podle Ukrinform.

Ukrajinci nyní podle svého prezidenta přesně vědí, kdo je jejich "bratr a přítel" a kdo není "ani náhodný známý". "A celý svět zjistil, kdo jsou Ukrajinci. A co je Ukrajina. Nikdo už nebude říkat: Je to někde vedle Ruska," poznamenal Zelenskyj. Prohlásil, že jeho vlast rovněž dala světu novou naději, že spravedlnost "neopustila náš cynický svět".

Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti a zároveň je to přesně půl roku od okamžiku, kdy ruská invazní vojska napadla zemi. Ukrajinské úřady se dnes obávají zesílených ruských útoků. Po několika dnech opakovaných varování před možností ruských raketových úderů na velká města byly dnes ulice v centru Kyjeva nezvykle prázdné, poznamenal Reuters.

Ukrajinci si připomínají Den nezávislosti, Kyjevem ráno zněly sirény

Dnešní poklidné ráno v Kyjevě proťal zvuk sirén varujících před vzdušnými útoky. Ukrajinci si mezitím na bulváru Chreščatyk v centru metropole prohlíželi výstavu ohořelých ruských tanků a obrněných vozidel. Za jejich projevem vzdoru se však skrývaly obavy z nových ruských útoků, napsala agentura Reuters. Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti na Sovětském svazu a zároveň je to přesně půl roku od okamžiku, kdy zemi napadla ruská invazní vojska.

"Doufám, že (válka) letos skončí, abychom se příští jaro mohli radovat," svěřila se sedmadvacetiletá Anna Husjevová. "Chtěla bych, aby se nám dostalo více pomoci, aby to mohlo skončit dříve a my mohli začít žít šťastný život jako před válkou," dodala.

Ukrajina Den nezávislosti obvykle slaví vojenskou přehlídkou, avšak kvůli obavám z útoků na větší shromáždění Kyjev letos veřejné akce ve městě zakázal a v ulicích je mnohem klidněji než obvykle, popisuje tisková agentura.

V předvečer státního svátku se podle ní lidé tísnili na hlavní třídě, pózovali na fotografiích u trosek ruských tanků a pojídali cukrovou vatu zbarvenou do žluté a modré barvy ukrajinské vlajky. Zamýšleli se přitom nad ironií přehlídky zničené vojenské techniky, která se na Chreščatyku ocitla několik měsíců poté, co čečenský vůdce a spojenec ruského prezidenta Ramzan Kadyrov avizoval plány na ruskou vojenskou přehlídku v Kyjevě - dokud Moskva od útoku na hlavní město na jaře neupustila.

"Putin snil o přehlídce na Chreščatyku, no a je to tady," pronesl dvaašedesátiletý vysloužilý ukrajinský voják Pavel Pidreza při procházce mezi tanky. Lidé hovořili o odolnosti národa, ale vyjadřovali rovněž smutek nad šesti měsíci války, která tisíce lidí připravila o život, miliony o domov a srovnala se zemí celá města. Rusko okupuje rozsáhlé oblasti Ukrajiny a panují obavy, že nadcházející zima by mohla být zdaleka nejhorší od roku 1991, protože nedostatek plynu a uhlí ohrožuje vše od dodávek elektřiny až po vytápění domácností, píše Reuters.

"Asi nikdo neudělal pro sjednocení Ukrajiny tolik jako (ruský prezident Vladimir) Putin," řekl osmatřicetiletý Jevhen Palamarčuk. "Vždy jsme měli v zemi nějaké vnitřní napětí, ale od roku 2014 a zejména od (letošního) února jsme sjednoceni více než kdy jindy," dodal. Lidé jsou podle něj válkou unavení, ale zůstávají optimističtí. "Pomáhá, že dostáváme ze Západu zbraně... Všichni čekají na první zásadní úspěch naší armády," podotkl.

Hrozbu intenzivnějších ruských úderů, na kterou upozorňovaly v souvislosti s Dnem nezávislosti ukrajinské úřady, Palamarčuk bere vážně. Putin ale podle něj nemá mnoho dalších možností, jak vystupňovat svůj útok na Ukrajinu, pokud se neuchýlí k radikální eskalaci v podobě jaderných zbraní. "Pokud žijete na Ukrajině, tak v tuto chvíli pořád hrozí, že vás zasáhne raketa. Jen si myslím, že statisticky to není příliš pravděpodobné, to mě trochu uklidňuje," řekl.

Kyjevem se dopoledne sirény podle ruskojazyčné stanice BBC rozezvučely hned třikrát. Žádné výbuchy ale hlášeny nebyly. V jiných částech země takový klid nebyl. Podle místních představitelů protivzdušná obrana sestřelila ruskou raketu nad Čerkaskou oblastí a z Charkovské oblasti je hlášeno ostřelování. Tamní oblastní šéf Oleh Syněhubov uvedl, že ruská armáda zasáhla kazetovou municí vesnici Mala Danylivka, kde utrpěli zranění dva civilisté. Ve vojenském zařízení v Myrhorodu v Poltavské oblasti pak podle agentury Ukrinform vypukl požár poté, co ho ostřelovaly ruské rakety.

O trvající podpoře Ukrajinu dnes ujišťovala řada dalších západních lídrů včetně generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga, předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové nebo generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Solidaritu dal Ukrajině najevo dnes také například český premiér Petr Fiala a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Ministryně obrany Černochová ČTK sdělila, že Česko za půl roku války dodalo na Ukrajinu vojenský materiál za 3,8 miliardy korun. Z bezpečnostních důvodů ale v kontextu pokračující války nechtěla komentovat podobu konkrétních dodávek. Doplnila, že Česko pomáhá také raněným ukrajinským vojákům. Norské ministerstvo obrany uvedlo, že společně s Británií Ukrajině dodá bezpilotní letouny Black Hornet v hodnotě až 90 milionů norských korun (kolem 229 milionů Kč).

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy