Ukrajina Ve válce s Ruskem už padlo téměř 9000 vojáků

Ve válce s Ruskem padlo téměř 9000 ukrajinských vojáků, oznámil dnes náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina a také server RBK Ukrajina. Jedná se o jedno z mála prohlášení ukrajinských představitelů o vlastních vojenských ztrátách v konfliktu, který Moskva rozpoutala 24. února, poznamenala agentura AFP.

"Této války se neúčastní jen vojáci a ti, kteří vzali do ruky zbraň, (ale i) naše malé děti, které se neprovinily ničím jiným, kromě toho, že se narodily právě zde a právě v této době. Ony opravdu ničemu nerozumí, co se děje, ale jednoznačně potřebují ochranu, protože jejich otec odešel na frontu, a možná je mezi těmi téměř 9000 hrdiny, kteří padli," uvedl dnes Zalužnyj podle ukrajinských médií.

Podle AFP předchozí odhad pocházel z poloviny dubna, kdy prezident Volodymyr Zelenskyj zmínil, že od zahájení ruské ofenzivy padlo až 3000 ukrajinských vojáků a asi 10.000 jich bylo zraněno. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak před časem uvedl, že ztráty ukrajinské armády činí 100 až 200 vojáků denně, poznamenal web RBK Ukrajina. Ministr obrany Oleksij Reznikov podle něj také dříve uvedl, že nejvyšší ztráty Kyjev zaznamenal v květnu.

Ukrajina ani Rusko vlastní ztráty neoznamují, informují však poměrně pravidelně o ztrátách druhé strany. Podle ukrajinského generálního štábu přišla ruská invazní armáda za necelých šest měsíců války o 45.400 vojáků. Podobné údaje poskytnuté jednotlivými stranami konfliktu nelze nezávisle ověřit.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy