Ukrajina zahájila povinnou evakuaci z Doněcké oblasti

Ukrajinské úřady zahájily povinnou evakuaci z neokupovaných částí Doněcké oblasti, kterou vláda nařídila minulý týden kvůli ochraně civilistů před ruskými útoky i nemožnosti zajistit dodávky tepla. Oznámila to dnes ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

"Začala povinná evakuace z Doněcké oblasti. První vlak dorazil do Kropyvnyckého dnes ráno. Ženy, děti, starší lidé, mnoho osob se sníženou pohyblivostí," uvedla Vereščuková na Telegramu. Podle jejího dřívějšího prohlášení musí region opustit více než 200.000 lidí, včetně 52.000 dětí.

Vereščuková, která je ministryní pro reintegraci dočasně okupovaných území Ukrajiny, o víkendu uvedla, že Doněcká oblast je dlouhodobě bez dodávek plynu a v mnoha obcích chybí i zásobování vodou.

Dobytí celé Doněcké oblasti je jedním z deklarovaných cílů ruské invaze na Ukrajinu. Odehrávají se v ní těžké boje a ostřelování, při němž pravidelně umírají ukrajinští civilisté.

Vereščukové úřad ujistil, že všem evakuovaným bude zajištěna náležitá pomoc. Ministerstvo také uvedlo, že úřady nebudou nikoho k evakuaci nutit. Občané, kteří písemně odmítnou uchýlit se do bezpečí, však ponesou osobní odpovědnost za své životy a životy svých dětí, uvedla agentura Unian.

Související

Více souvisejících

Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy