Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky vedené u sedmi obcí

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky vedené u sedmi obcí, včetně operace proti městu Bachmut, ve východoukrajinském Donbasu, hlásí ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti.

Masivní ostřelování ukrajinských měst ruskými raketami bylo podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) naplánováno ještě před jmenováním nového velitele ruských sil ve válce, generála Sergeje Surovikina, a hlavním cílem zřejmě byla náprava pověsti ruského ministerstva obrany v očích veřejnosti.

Britské ministerstvo obrany upozornilo na pomalost a nízkou nosnost íránských dronů Šahíd-136 nasazených Ruskem. Spolu s omezenou efektivitou ruského letectva nad ukrajinským územím to způsobuje, že chybějící schopnost spolehlivě, udržitelně a přesně zasazovat údery na operační úrovni je pravděpodobně jedním z největších ruských problémů ve válce proti Ukrajině.

Rusové podle ukrajinského velení v uplynulých 24 hodinách vystřelili na Ukrajinu jednu balistickou raketu a 28 střel s plochou dráhou letu, z nichž 20 sestřelila ukrajinská obrana. Ruské síly prý také podnikly 13 náletů a uskutečnil více než 40 ostřelování z raketometů, jehož terčem se staly čtyři desítky měst a obcí. Použito bylo 14 íránských dronů, z nichž 12 ukrajinská protivzdušná obrana zničila.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.

Hrozba náletů prý dál trvá. Ukrajinský štáb současně upozornil, že Bělorusko odeslalo do ruské Belgorodské oblasti první část z 20 tanků T-72 a že běloruské zbrojovky se také zapojily do oprav ruské techniky, poškozené v bojích na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

před 22 minutami

Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

před 51 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann

V pondělí zemřel ve věku 94 let bankéř Richard Salzmann, někdejší generální ředitel Komerční banky a senátor za ODS. Uvedl to server Lidovky.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy