Ukrajinská armáda se tlačí kupředu, bez ohledu na anexi. Rusko ve všech oblastech ztrácí pozice

Rusové ztrácejí pozice ve všech čtyřech oblastech, které ruský prezident Vladimir Putin společně s jejich zástupci anektoval minulý pátek. Ukrajinským silám se podařilo proniknout do Luhanské oblasti, v Chersonské oblasti se dostaly desítky kilometrů za linie držené Ruskem před protiofenzivou Ukrajiny. Posouvají se také směrem k důležitému vodnímu toku, Dněpru.

Ukrajinské i ruské zdroje potvrdily, že protiofenziva pokračuje v zatlačování okupantů na severu Chersonské oblasti. Pomocí geolokace fotografií se podařilo zjistit, že ukrajinské jednotky útočí dál směrem na východ od obsazeného Lymanu a tím pádem se dostávají do Luhanské oblasti,“ shrnul ve svém reportu Institut pro výzkum válek, který přináší aktuální informace z fronty. Ty většinou získává za pomocí geolokace fotografií a videí nebo přímých zpráv z míst bojů.

Takovýto ukrajinský posun může Rusy stát dalších mnoho vesnic a měst. Už tak problematické zásobování je nyní narušeno v klíčovém regionu okolo Luhansku. Ukrajinská vojska podle serveru France24 odřízla důležitou železnici na severovýchodě země poblíž Kupiansku. Ta následně vede na jih k městu Svatove, které již leží v Ruskem anektované Luhanské oblasti. „Po prvních šest měsíců této války po železnici jezdil vlak zásobující okupační jednotky směrem na jih,“ komentoval francouzský zpravodajský web.

Postup Moskvy se dostal pod palbu kritiky i ze strany některých bývalých ruských politiků. „Je to evidentně spojeno s válečnými chybami, které Kreml dělá. Teď hledá obětní beránky. Tlak, který teď zažívá velitel ozbrojených sil Ruské federace Valery Gerasimov se bude jen zvyšovat,“ řekl například bývalý ruský ministr obrany Alexander Zhuravlyov pro server The Guardian.

Zástupce vedení ruské loutkové administrativy v Chersonské oblasti Kirill Stremousov se hodlá před ukrajinskou protiofenzivou bránit. „Jsme tady pro lidi a budeme se dále starat o občany Ruské federace v oblasti. Teď jsme Rusko a všechno bude dobré,“ uvedl podle Guardianu.

Samotný guvernér Chersonské oblasti Vladimir Saldo hodnotí ale situaci na bojišti jinak. „Některé osady již jsou okupované ukrajinskými jednotkami,“ varoval Saldo podle BBC. Ukrajinci se podle něj dostali k městu Dudchany, které je asi 30 kilometrů od frontové linie držené Rusy ještě před protiofenzivou obránců země.

Podle interaktivní mapy, kterou denně na základě informací z fronty aktualizuje Institut pro studium války, hrají velkou roli také partyzánské jednotky Ukrajinců v okupovaných oblastech. Nejvíce aktivní jsou v okolí Melitopolu v Záporožské oblasti, kde podle serveru Ukrajinskaya Pravda na konci letošního srpna vyhodili do povětří štáb proruského politického hnutí, které již tehdy plánovalo referendum.

Ani to místní loutkové úřad neodradilo od pořádání referenda. Další oblasti, ve kterých Institut zaznamenal aktivitu partyzánských jednotek, jsou v okolí Severodoněcku v Luhanské oblasti, zničeného Mariupolu a v samotném Chersonu a nejbližším okolí.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy