Ukrajinská armáda pokračuje v protiofenzivě na severovýchodě své země, zatímco ruské síly vytvořily obrannou linii mezi řekou Oskil a městem Svatove. Potvrdilo to dnes britské ministerstvo obrany v pravidelné zprávě, která se opírá o zjištění zpravodajských služeb.
"Rusko pravděpodobně považuje udržení kontroly nad touto zónou za důležité, protože jí prochází jedna z mála hlavních tras pro doplňování zásob, které Rusko stále kontroluje ze své Belgorodské oblasti," uvedlo britské ministerstvo na twitteru.
"Rusko se pravděpodobně pokusí v této oblasti tvrdošíjně bránit, ale není jasné, zda síly na ruské frontové linii mají dostatečné rezervy nebo odpovídající morálku, aby odolaly dalšímu soustředěnému ukrajinskému útoku," dodalo ministerstvo.
Ostřelování ukrajinských regionů pokračovalo i v noci na dnešek. Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko dnes řekl, že za posledních 24 hodin byli zabiti dva civilisté a dalších 11 bylo zraněno v Bachmutu a Svjatohirsku. Podle starosty Kramatorsku v Doněcké oblasti Oleksandra Hončarenka byli při ruském útoku na rezidenční čtvrť města zraněni nejméně tři lidé.
Ukrajinský generální štáb uvedl, že Rusko provádí ofenzivu v Doněcké oblasti, ale bez výsledku. Ukrajinské ozbrojené síly podle štábu v pátek odrazily ruskou ofenzivu ve směru na Bachmut, Avdijivku, Zajceve, Mykolajivku a Novomychajlivku.
Americký Institut pro studium války (ISW) varuje, že ruské síly by mohly ode dneška do úterý na dočasně okupovaných územích provádět útoky pod falešnou vlajkou.
ISW se rovněž vrací k objevení hrobů s více než 440 těly v osvobozeném městě Izjum v Charkovské oblasti. Podle ústavu to potvrzuje jeho dřívější předpoklady, že zvěrstva ve městě Buča nedaleko Kyjeva jsou typická pro zločiny, které se dějí za ruské války v dočasně okupovaných oblastech.
K hrůznému nálezu se v pátek několikrát vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V pravidelném večerním projevu v té souvislosti vyzval k potrestání Moskvy za válečné zločiny. Svět podle něj nesmí přihlížet, jak "teroristický stát" Rusko zabíjí a mučí. Rusko podle něj musí být trestáno ještě tvrdšími sankcemi.
"Už existují jasné důkazy pro mučení, ponižující zacházení s lidmi. Kromě toho existují důkazy, že ruští vojáci, jejichž pozice nebyly daleko od tohoto místa, jen tak pro zábavu stříleli na pohřbené," řekl prezident. Ocenil přitom, že OSN chce poslat experty, kteří mají zdokumentovat zločiny "ruských teroristů".
Zároveň Zelenskyj znovu zopakoval výzvu k zákazu cestování Rusů do EU a odchodu západních firem z Ruska. "Když se nějaký stát vydá cestou teroru, je povinností firmy se sebeúctou se od takového státu distancovat," zdůraznil Zelenskyj.
Šéf vyhnané okupační správy Charkovské oblasti Vitalij Gančev podle svého mluvčího naopak obvinil Ukrajince, že zvěrstva v Izjumu zinscenovali, a uvítal, že pozorovatelé OSN se vydají do města, "aby se pokusili zjistit trochu více o tom, co se mohlo stát".
Generální štáb ukrajinské armády v dnešní aktualizované bilanci ruských ztrát uvedl, že Rusko od začátku invaze 24. února přišlo o 54.250 vojáků, 2202 tanků, 4701 obrněných bojových vozidel, 3571 dalších vozidel a cisteren, 1306 dělostřeleckých systémů, 312 salvových raketometů, 168 systémů protivzdušné obrany, 251 letounů, 216 vrtulníků, 911 dronů a 15 lodí a člunů. Informace nelze nezávisle ověřit.
Ukrajinské ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných území dnes informovalo, že od začátku srpna bylo z válkou zasažených regionů evakuováno více než 80.000 Ukrajinců. Ze Záporožské oblasti jich do bezpečí odešlo 30.000. Více než 24.000 lidí bylo evakuováno z Chersonské oblasti, 17.000 z Doněcké a více než 5000 z Charkovské oblasti.
Související
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
před 47 minutami
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
před 1 hodinou
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
před 2 hodinami
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
před 3 hodinami
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
před 3 hodinami
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
před 4 hodinami
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
před 5 hodinami
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
před 6 hodinami
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 6 hodinami
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 7 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 9 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
včera
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
Írán odmítl prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa týkající se Hormuzského průlivu a vyzval Spojené státy k přijetí reality. Trump předtím naznačil záměr prohlásit tuto strategickou námořní cestu za území Spojených států. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharibabádí v reakci zdůraznil, že klíčovou úžinu nelze ovládnout prostřednictvím sociálních sítí, vojenských rozkazů ani volebních projevů.
Zdroj: Libor Novák