Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky v okolí měst Bachmut a Avdijivka

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky v okolí měst Bachmut a Avdijivka v Doněcké oblasti. Ve své pravidelné ranní svodce to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Invazní armáda podle něj nadále soustředí své úsilí na získání plné kontroly nad Doněckou oblastí a udržení okupovaných částí regionů, jako je Chersonská, Charkovská nebo Záporožská oblast, a také na obnovení bojeschopnosti svých jednotek.

"Ruské jednotky pokračují v leteckých a raketových úderech na civilní objekty po celé Ukrajině," tvrdí dále velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň vyzvalo obyvatele, aby neignorovali letecké poplachy.

"Nepřítel vedl útočné boje ve směru na Bachmutske a Kodemu. Bez úspěchu," uvedl ukrajinský generální štáb s odkazem na obce u města Bachmut. Jižněji v Doněcké oblasti, poblíž Avdijivky, pak ruské jednotky podle něj útočily ve směru na obce Pisky a Nevelske. "Bez úspěchu," poznamenalo velení ukrajinských sil.

Podobné informace jednotlivých bojujících stran není možné ihned nezávisle ověřit.

Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti a zároveň je to přesně půl roku od chvíle, co ruská invazní vojska napadla Ukrajinu. Úřady se obávají zesílených ruských útoků.

Britské ministerstvo obrany ve svém pravidelném zhodnocení bojů uvedlo, že ruská ofenziva v Donbasu postupuje minimálně a Rusko očekává velký ukrajinský protiútok. Z operačního hlediska podle něj invazní jednotky nemají dostatek munice, vozidel a personálu.

Britský resort obrany připomíná, že Rusko na Ukrajinu zaútočilo přesně před půl rokem. "Cílem bylo svrhnout vládu a okupovat většinu země. V dubnu si ruští představitelé uvědomili, že tento záměr selhal, a vrátili se ke skromnějším cílům na východě a jihu Ukrajiny," uvádí Britové.

"Morálka je v mnoha částech (ruské) armády bídná a vojsko je značně rozloženo. Diplomatická síla (Ruska) je oslabena, jeho dlouhodobé hospodářské vyhlídky jsou chmurné. Po šesti měsících se ruská válka ukázala jako nákladná a strategicky škodlivá," dodal britský resort obrany.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy