Ukrajinské ozbrojené síly odrazily útoky ruských jednotek na třech úsecích fronty

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily útoky ruských jednotek na třech úsecích fronty - u Slovjansku, Avdijivky a Bachmutu na východě Ukrajiny, tvrdí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti ve 186. den války Ruska proti Ukrajině. "Ukrajinští obránci zastavili postup okupantů a přiměli je k ústupu," píše ukrajinské velení.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko může využít nově vytvořený 3. armádní sbor k obnovení ofenzívy na východě a na jihu Ukrajiny, upozornili analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Dobrovolnické prapory, do kterých verbují vojáky v rusých regionech, lze podle ISW rozdělit na dvě skupiny - jednu rovnou posílají na frontu, druhou zařazují do nového armádního sboru. Analýza snímků z bojového výcviku sboru na cvičišti Mulino u Nižního Novgorodu ukazuje, že se výcvik odehrává s využitím modernější techniky, jako jsou bojová vozidla pěchoty BMP-3 a tanky T-80BV a T-90M.

Rusko zřejmě přesouvá k hranicím s Ukrajinou takzvaný třetí armádní sbor, který nedávno vytvořilo ve snaze posílit řady vojáků bojujících na Ukrajině. Informovala v sobotu investigativní organizace Conflict Intelligence Team (CIT). Podle ní o tom svědčí fotografie a videozáznamy z posledních dní, které zobrazují převoz armádní techniky po železnici včetně raketového systému Buk a tanků. Lze předpokládat, že jde o přesun celého armádního sboru, nebo alespoň jeho bojeschopné části. Formace podle CIT vyjela 22. a 24. srpna z Nižegorodské oblasti a pohybuje se směrem do Rostovské oblasti, k ukrajinským hranicím. Míří do stanice Něklinovka, která leží blízko frontě v ukrajinské Doněcké a Záporožské oblasti.

Experti ISW odhadují, že výcvik sboru s lepší výzbrojí svědčí o tom, že velení jej chce použít v útočných operacích a doufá ve zvýšení tempa ofenzívy, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Pokud je zpráva CIT o přepravě tanků T-80BV a T-90M přesná, lze předpokládat, že sbor plánují využít k posílení ofenzívy u Doněcka, kde ruský postup u Marjinky, Pisků a Avdijivky po dílčích úspěších uvázl. Experti ale nevylučují ani druhou možnost, že část sboru zamíří na jih Ukrajiny. Jednotky sboru ale podle ISW sotva vytvoří efektivní bojovou sílu: lepší vybavení technikou nemusí efektivnost vojsk zvýšit, pokud vojáci nejsou dostatečně vycvičení a ukáznění. Snímky podle expertů svědčí o tom, že vojáci dobrovolnických praporů jsou ve vyšším věku, a Rusku také chybějí zkušení důstojníci, což sníží efektivnost nově vytvořeného sboru.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy