Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má pozitivní test na koronavirus. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na jeho úřad. "Hlava státu se cítí dobře a bude nadále vykonávat své povinnosti na dálku v izolaci," uvedla prezidentská kancelář v prohlášení.
"Navzdory všem karanténním opatřením mám rovněž pozitivní výsledek. Mám 37,5 a všem přeji 36,6!" uvedl dvaačtyřicetiletý ukrajinský prezident na sociální platformě Telegram s odkazem na svou současnou tělesnou teplotu. Agentura Reuters připomíná, že první dáma Ukrajiny se virem infikovala už v červnu a strávila následně několik týdnů v nemocnici.
Kvůli rostoucímu počtu nových případů koronavirové infekce v zemi je možné, že Ukrajina zavede na víkendy celostátní karanténu, uvedl dnes také Zelenskyj. Doufá, že krok pomůže zbrzdit šíření nákazy a nepoškodí příliš ekonomiku. "Dočasná víkendová celostátní karanténa na několik týdnů nám může pomoci vyhnout se tvrdší celostátní karanténě," míní prezident.
Ukrajina celostátní karanténu zažila v březnu, v květnu vláda restrikce uvolnila. V září však nových případů nákazy začalo přibývat a trend pokračoval i v říjnu a v listopadu. Vláda proto před časem prodloužila existující karanténní opatření až do konce roku. Ukrajinský ministr zdravotnictví nedávno prohlásil, že epidemická situace v zemi se blíží katastrofě a národ se musí připravit na nejhorší.
Kyjev dnes podle agentury Unian ohlásil 8687 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den, dalších 115 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Od vypuknutí pandemie se v zemi, kde žije asi 42 milionů obyvatel, prokazatelně infikovalo 469.018 osob, z nichž 8565 jich zemřelo. Přes 209.000 Ukrajinců se zotavilo.
Související
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Ukrajina , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
včera
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
včera
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
včera
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
včera
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
včera
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
včera
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
včera
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
včera
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
včera
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
včera
USA opět zaútočily na Írán
včera
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
25. května 2026 21:58
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Zdroj: Jan Hrabě