Ukrajinští vojáci se údajně pokusili dobýt Záporožskou jadernou elektrárnu

Proruský představitel Rusy okupované části Záporožské oblasti tvrdí, že se ukrajinské ozbrojené síly pokusily dobýt zpět Záporožskou jadernou elektrárnu. Člen okupační správy Vladimir Rogov podle ruské agentury RIA Novosti uvedl, že se ukrajinské jednotky v noci na dnešek pokusily vylodit ve městě Enerhodar, kde se atomová elektrárna nachází, a po několikahodinové bitvě ruské síly útok odrazily. Kyjev se k této informaci nevyjádřil.

Ukrajinské úřady naopak tvrdí, že invazní jednotky v noci na dnešek ostřelovaly Enerhodar a město je částečně bez elektřiny a dodávek vody.

Podle Rogova ukrajinské speciální jednotky připluly k Záporožské jaderné elektrárně, která se nachází na břehu Dněpru, na zhruba 30 výsadkových plavidlech. "Po ostřelování města byl zahájen pokus o vylodění, včetně pokusu o obsazení Záporožské jaderné elektrárny. Bitva trvala několik hodin, nejméně tři až tři a půl hodiny. Pokus o vylodění byl odražen," tvrdí Rogov. Tento činitel okupační správy oblasti zároveň prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly se připravují na ofenzivu na Enerhodar.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit. Agentura RIA Novosti nezveřejnila žádné důkazy, které by Rogovovo tvrzení potvrzovaly.

Ukrajinský starosta Enerhodaru dnes podle agentury Ukrinform naopak na telegramu napsal, že město ostřelují ruské síly, kvůli čemuž je částečně bez dodávek elektřiny a vody. "Ostřelování - nejprve průmyslové zóny a pak i samotného města, začalo kolem půlnoci a neustalo ani ráno," napsal starosta Dmytro Orlov a dodal, že má informace o poškození jedné z rozvoden a budovy výboru městské rady. Informace o civilních obětech se podle něj upřesňují.

Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března, provoz ovšem stále zajišťují Ukrajinci. Kyjev a Moskva se už delší dobu navzájem viní z ostřelování a poškozování jaderného zařízení, což vyvolává obavy z možné jaderné havárie. Dosavadní snahy o prohlášení zařízení demilitarizovanou zónou ztroskotaly.

Elektrárna se nachází v Záporožské oblasti, tedy jednom ze čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva snaží anektovat. Takřka celý svět ruský zábor ukrajinského území odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.

Šéf ukrajinské společnosti Enerhoatom Petro Kotin dnes agentuře AFP řekl, že přibližně 50 zaměstnanců Záporožské jaderné elektrárny zůstává v Ruském zajetí. Od začátku ruské invaze na konci února bylo zajato přes 150 zaměstnanců elektrárny, z nichž někteří byli později propuštěni, ale jsou i tací, jejichž osud je stále neznámý, uvedl Kotin. Někteří z vězněných zaměstnanců podle něj byli mučeni nebo zabiti.

Ruská okupační armáda nedávno unesla generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova a odvezla ho na neznámé místo. Po několika dnech ho propustila. Enerhoatom obvinil Rusy z únosu i dalších zaměstnanců zařízení. "Asi 50 lidí je stále v zajetí," uvedl dnes Kotin. Ukrajina se podle něj obrátí na mezinárodní společenství, aby je pomohlo vysvobodit.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 14 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy