V Británii hrozí kvůli vysokému počtu nakažených nedostatek potravin a paliv

Británie, kde v posledních týdnech přibývá nakažených koronavirem, se potýká s velkým počtem nařízených izolací, kvůli kterým lidé nemohou docházet do zaměstnání. V zemi hrozí nedostatek potravin v obchodech a paliv, informovala dnes agentura Reuters.

Velká Británie

V Anglii a Walesu obdrželo v týdnu od 8. do 15. července výzvu k samoizolaci rekordních 618.903 uživatelů trasovací aplikace britského zdravotnického systému NHS, uvedla stanice BBC.

Britské úřady ve středu oznámily 44.104 potvrzených případů nákazy koronavirem za předcházející den. Podle listu The Times je aktuálně v nařízené desetidenní karanténě kvůli kontaktu s infikovaným až milion lidí.

Britský ministr pro podnikání Kwasi Kwarteng uvedl, že ho znepokojuje fenomén, nazývaný médii podle zvuku trasovací aplikace "pingdemie" (od slova "ping", cinknout), kvůli kterému obchodním řetězcům chybí zaměstnanci. Supermarkety čelí logistickým problémům, nestíhají doplňovat potraviny do regálů nebo musí měnit otevírací dobu.

"Jsme touto situací velmi znepokojeni, ale sledujeme ji," odvětil ministr na dotaz ohledně snímků prázdných regálů v některých supermarketech, které kolují na sociálních sítích. Nakupující si v příspěvcích stěžují, že v obchodech chybí maso, pečivo, ovoce, zelenina či toaletní papír. Problémy hlásí společnosti Tesco, Sainsbury’s či Waitrose.

Řetězec Sainsbury’s upřesnil, že se sice může vyskytnout problém s dostupností určitého produktu, ale že problém není rozšířený. Supermarket Iceland vyzval k zákazníky, aby se vyvarovali takzvaného panického nakupování, kdy se lidé snaží pořídit do zásoby velké množství produktů. Také Co-op sdělil, že mu docházejí určité artikly, uvedla BBC.

Předseda Britské asociace zpracovatelů masa Nick Allen varoval, že i dodavatelé jsou "na pokraji kolapsu". Podle šéfa lobbistického obchodního sdružení British Retail Consortium Andrewa Opieho musí vláda okamžitě jednat.

"Zaměstnancům a dodavatelům obchodních řetězců, kteří během pandemie sehráli klíčovou roli, by mělo být umožněno pracovat, pokud poskytnou potvrzení o ukončeném očkování nebo negativní test na koronavirus. Musíme zajistit, že si lidé budou moci nakoupit jídlo a další zboží," uvedl Opie.

Podle středečního prohlášení britské vlády je ale nepravděpodobné, že by zaměstnanci supermarketů obdrželi výjimku z povinné desetidenní izolace. Podle premiéra Borise Johnsona dostane možnost každodenního testování místo nařízené karantény jen "velmi malý" počet pracovníků v klíčových sektorech, jako je energetika a telekomunikace. BBC doplnila, že od povinnosti uchýlit se do izolace mohou být oproštěni plně očkovaní pracovníci v těchto sektorech.

Upozornění s výzvou k desetidenní karanténě, které vysílá trasovací aplikace, narušilo i fungování škol a zdravotnického systému.

Merkelová odchází. Politoložka nastiňuje, jaké budou důsledky pro postoj k…

01.08.2021 00:01 NÁZOR - Parlamentní volby v Německu plánované na září letošního roku ukončí šestnáctileté…

Britský premiér Johnson se stane dvojnásobným otcem

31.07.2021 19:10 Manželka britského premiéra Borise Johnsona dnes oznámila na sociálních sítích, že je znovu těhotná…

Počet těhotných s covidem v nemocnici roste. Šéfka anglických asistentek…

31.07.2021 17:19 Šéfka porodních asistentek v Anglii Jacqueline Dunkleyová-Bentová dnes vyzvala svoje kolegyně a…

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Lukašenko nebude váhat v případě potřeby pozvat do Běloruska ruská vojska

30.07.2021 18:22 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes řekl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit…

Vakcíny jen v Británii zabránily 22 milionům nákaz, zachránily až…

29.07.2021 19:44 Vakcinací proti covidu-19 se v Anglii předešlo asi 60.000 úmrtí. V rozhlasovém rozhovoru to dnes…

Rusko své imperiální ambice nikdy neopustí, kritizuje politolog

29.07.2021 00:01 NÁZOR - Zájmy obklopující Rusko rozdělují západní svět, domnívá se politolog Šarūnas Liekis z…

Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, varoval britský ministr…

28.07.2021 18:35 Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve…

Zástupci Ruska a USA se v Ženevě podle Američanů dohodli na další schůzce

28.07.2021 17:31 Aktualizováno Za zavřenými se dnes v Ženevě sešli zástupci Spojených států a Ruska ke konzultacím o strategické…

Norsko opět odložilo plánované zrušení téměř všech koronavirových omezení

28.07.2021 15:29 Norská vláda dnes oznámila, že kvůli vysokému výskytu varianty delta znovu odsouvá plánované…

Související:

Právě se děje