Kyjev se dál brání ruské invazi, ve městě nejsou žádné ruské jednotky, ujistil dnes po poledni starosta ukrajinského hlavního města Vitalij Kličko podle agentury Reuters. Na sociální síti Telegram nicméně připustil, že ukrajinská armáda a policie ustavičně odhaluje a zneškodňuje ruské sabotéry a diverzanty v hlavním městě.
Poradce ukrajinského ministra vnitra podle agentury Unian oznámil, že situace v podstatě na celé Ukrajině je pod kontrolou a že ruským silám se nepodařilo ovládnout ani jedno ukrajinské město.
Od začátku ruské invaze přišlo podle starosty v ukrajinském hlavním městě o život 31 lidí, včetně devíti civilistů. Mezi oběťmi je i jedno dítě. Dalších 106 lidí utrpělo zranění.
Ukrajinským silám se podařilo odvrátit teroristický útok v River Mall, největším nákupním a zábavném středisku v levobřežní části metropole, oznámil poradce ministra vnitra Anton Heraščenko.
Stalo se tak díky všímavému občanovi, který upozornil policii na batoh, opuštěný neznámým "vousáčem". Policisté zjistili, že v batohu jsou trhaviny. Za pomoci záznamu z kamer se podařilo najít tři podezřelé muže, jednoho - údajně příslušníka ruských sil - ukrajinské bezpečnostní síly zadržely, po dvou dál pátrají. "Škoda, že je nezastřelili při pokusu o útěk," poznamenal poradce podle agentury Unian.
Západně od centra ukrajinského hlavního města Kyjeva se dnes ráno ozval výbuch a po zhruba 20 minutách následovaly další dvě exploze. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se krátce před explozemi rozezněly sirény varující před náletem. Po třetí noci ruských útoků, které přiměly tisíce obyvatel vyhledat útočiště v podzemních bunkrech, zůstává kontrola Kyjeva v rukou ukrajinských sil.
"Situace v Kyjevě je klidná, hlavní město je naprosto pod kontrolou ukrajinské armády a obrany. V noci došlo k několika střetům se skupinami sabotérů," napsal na oficiálním účtu na telegramu Mykola Povoroznyk, první náměstek městské správy Kyjeva.
V noci začal jižně od města po ostřelování hořet zásobník ropy. Útok způsobil ohromnou explozi, po níž se vzduch zaplnil hustým, černým kouřem na kilometry daleko, úřady doporučily neotvírat okna. Není jasné, zda si incident vyžádal oběti na životech.
"Kyjev nepadl a Ukrajina bojuje dál," napsal na twitter Euan McDonald, v Kyjevě sídlící redaktor ukrajinského zpravodajského serveru The New Voice of Ukraine, který vychází v angličtině.
V sobotu odpoledne uvedli američtí činitelé, že valná většina ruských vojáků, kteří zřejmě míří na Kyjev, je stále zhruba 30 kilometrů daleko, napsal zpravodajský server CNBC.
Ukrajinské síly na přístupech k hlavnímu městu dnes odrazily útoky nepřítele a zastavily jeho další postup, uvedl list Ukrajinska pravda v ustavičně doplňované reportáži na svém webu. Pro celé ukrajinské hlavní město nadále platí přísný zákaz nočního vycházení.
Situace je stabilní i jinde na Ukrajině, ujišťoval dnes ve vysílání televize Rada poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko. "Myslím, že všichni vědí, že nepříteli se nepodařilo vejít ani do jednoho města," citovala ho agentura Unian. Denysenko upřesnil, že ukrajinské síly vytlačily ruské vojáky z města Irpiň v Kyjevské oblasti, stejně jako z Charkova na východě země. Rovněž se podle něj ubránila Volnovacha v Doněcké oblasti. Ukrajinské ministerstvo obrany kromě toho dnes informovalo na facebooku, že se armádě podařilo zničit tankovou rotu ruských sil u města Pryluky v Černihivské oblasti východně od Kyjeva.
Související

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
Aktuálně se děje
před 24 minutami

220 let od narození Hanse Christiana Andersena. Život jako z pohádky neměl
před 1 hodinou

Nehoda vlaku ochromila provoz v Ostravě. Výše škody jde do milionů korun
před 1 hodinou

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami
před 2 hodinami

Nervozita stoupá. Podle ekonomů může Trump odpálit největší eskalaci za sto let. Hrozí katastrofa, varují prodejci
před 2 hodinami

Zdravotnictví už nebude pro každého? Kennedy jr. je pohromou pro americké lékaře
před 3 hodinami

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv
před 4 hodinami

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření
před 5 hodinami

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině
před 6 hodinami

Jak svět zareaguje na Den osvobození? Nezačali jsme si, ale bránit se budeme, zní od lídrů
před 7 hodinami

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce
před 8 hodinami

Izrael oznámil rozšíření vojenské operace v Gaze, nařídil evakuaci civilistů
před 8 hodinami

Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde
před 9 hodinami

Rusko poprvé přiznalo, že jednání jsou na mrtvém bodě. Už mě frustrují obě strany, stěžuje si Trump
před 10 hodinami

Konec ekonomické globalizace. Trump dnes může změnit způsob, jakým funguje světový obchod
před 10 hodinami

Zemřel populární herec Alois Švehlík
před 10 hodinami

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?
před 10 hodinami

Zemřel slavný americký herec Val Kilmer
před 11 hodinami

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera
Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka.
Zdroj: Jan Hrabě