V Kyjevě není podle Klička žádný ruský voják

Kyjev se dál brání ruské invazi, ve městě nejsou žádné ruské jednotky, ujistil dnes po poledni starosta ukrajinského hlavního města Vitalij Kličko podle agentury Reuters. Na sociální síti Telegram nicméně připustil, že ukrajinská armáda a policie ustavičně odhaluje a zneškodňuje ruské sabotéry a diverzanty v hlavním městě.

Poradce ukrajinského ministra vnitra podle agentury Unian oznámil, že situace v podstatě na celé Ukrajině je pod kontrolou a že ruským silám se nepodařilo ovládnout ani jedno ukrajinské město.

Od začátku ruské invaze přišlo podle starosty v ukrajinském hlavním městě o život 31 lidí, včetně devíti civilistů. Mezi oběťmi je i jedno dítě. Dalších 106 lidí utrpělo zranění.

Ukrajinským silám se podařilo odvrátit teroristický útok v River Mall, největším nákupním a zábavném středisku v levobřežní části metropole, oznámil poradce ministra vnitra Anton Heraščenko.

Stalo se tak díky všímavému občanovi, který upozornil policii na batoh, opuštěný neznámým "vousáčem". Policisté zjistili, že v batohu jsou trhaviny. Za pomoci záznamu z kamer se podařilo najít tři podezřelé muže, jednoho - údajně příslušníka ruských sil - ukrajinské bezpečnostní síly zadržely, po dvou dál pátrají. "Škoda, že je nezastřelili při pokusu o útěk," poznamenal poradce podle agentury Unian.

Západně od centra ukrajinského hlavního města Kyjeva se dnes ráno ozval výbuch a po zhruba 20 minutách následovaly další dvě exploze. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se krátce před explozemi rozezněly sirény varující před náletem. Po třetí noci ruských útoků, které přiměly tisíce obyvatel vyhledat útočiště v podzemních bunkrech, zůstává kontrola Kyjeva v rukou ukrajinských sil.

"Situace v Kyjevě je klidná, hlavní město je naprosto pod kontrolou ukrajinské armády a obrany. V noci došlo k několika střetům se skupinami sabotérů," napsal na oficiálním účtu na telegramu Mykola Povoroznyk, první náměstek městské správy Kyjeva.

V noci začal jižně od města po ostřelování hořet zásobník ropy. Útok způsobil ohromnou explozi, po níž se vzduch zaplnil hustým, černým kouřem na kilometry daleko, úřady doporučily neotvírat okna. Není jasné, zda si incident vyžádal oběti na životech.

"Kyjev nepadl a Ukrajina bojuje dál," napsal na twitter Euan McDonald, v Kyjevě sídlící redaktor ukrajinského zpravodajského serveru The New Voice of Ukraine, který vychází v angličtině.

V sobotu odpoledne uvedli američtí činitelé, že valná většina ruských vojáků, kteří zřejmě míří na Kyjev, je stále zhruba 30 kilometrů daleko, napsal zpravodajský server CNBC.

Ukrajinské síly na přístupech k hlavnímu městu dnes odrazily útoky nepřítele a zastavily jeho další postup, uvedl list Ukrajinska pravda v ustavičně doplňované reportáži na svém webu. Pro celé ukrajinské hlavní město nadále platí přísný zákaz nočního vycházení.

Situace je stabilní i jinde na Ukrajině, ujišťoval dnes ve vysílání televize Rada poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko. "Myslím, že všichni vědí, že nepříteli se nepodařilo vejít ani do jednoho města," citovala ho agentura Unian. Denysenko upřesnil, že ukrajinské síly vytlačily ruské vojáky z města Irpiň v Kyjevské oblasti, stejně jako z Charkova na východě země. Rovněž se podle něj ubránila Volnovacha v Doněcké oblasti. Ukrajinské ministerstvo obrany kromě toho dnes informovalo na facebooku, že se armádě podařilo zničit tankovou rotu ruských sil u města Pryluky v Černihivské oblasti východně od Kyjeva.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Vitalij Kličko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy