Úřady v Moskvě zřídí v centru pro migranty kancelář pro nábor do armády. Chtějí usnadnit registraci cizincům, kteří mají zájem získat ruské občanství zjednodušenou cestou. Informuje o tom ruskojazyčný servis BBC. Podle západních expertů se ruská armáda v souvislosti s ukrajinskou protiofenzivou potýká s nedostatkem personálu.
"V nejbližší době vedení Moskvy zřídí v Sacharovu (centru pro migranty) infrastrukturu, která bude pomáhat ruskému ministerstvu obrany s organizací náboru cizinců k vojenské službě," uvedl moskevský starosta Sergej Sobjanin na svém oficiálním kanálu na telegramu. Nově ve zjednodušeném režimu mohou získat ruské občanství ti cizinci, kteří s ruskou armádou uzavřou roční smlouvu. Dříve musel být kontrakt na tři roky. Příslušnou změnu dnes schválila ruská Státní duma.
BBC připomíná, že dolní komora parlamentu novelu schválila v době úspěšné ukrajinské protiofenzivy v Charkovské oblasti. Kvůli personálním nedostatkům v ruské armádě se gubernátoři ruských oblastí pustili do "sebemobilizace". BBC píše, že minulý týden čečenský prezident Ramzan Kadyrov napsal na telegramu, že gubernátoři "nemusí čekat, až Kreml vyhlásí válečný stav nebo sedět do doby, než skončí speciální vojenská operace". Speciální vojenskou operací Rusko oficiálně nazývá válku na Ukrajině. Kadyrov vyzval vedení každého regionu, aby "připravilo, vycvičilo aspoň tisíc dobrovolníků".
Ruské úřady doposud plány na vyhlášení všeobecné mobilizace popíraly, začalo se o ní ovšem více hovořit po úspěšném ukrajinském postupu v Charkovské oblasti.
Související
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
včera
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
včera
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
včera
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
včera
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
včera
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
včera
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
včera
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
včera
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
včera
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
včera
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
včera
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
včera
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
včera
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
včera
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
Česko si v těchto dnech užívá předčasné jaro, teploty dokonce mají v tomto týdnu překročit 15 stupňů. Zima ale možná ještě neřekla poslední slovo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) není vyloučeno, že se k nám v březnu dostane chladný vzduch z Arktidy.
Zdroj: Jan Hrabě