Norská policie oznámila, že zadržela syna bývalého šéfa ruských státních železnic Vladimira Jakunina, který je považován za blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle norské policie Andrej Jakunin vyslal dron nad strategicky citlivé norské souostroví Špicberky. Informoval o tom dnes britský list The Guardian.
Muž zadržený v pondělí v Norsku pro podezření z nelegálního vypouštění dronů byl identifikován jako Andrej Jakunin, sdělila ve středu norská policie. Jedná se v posledních dnech již o sedmého ruského státního příslušníka, který je podezřelý z nelegálního vypouštění dronů či fotografování v zakázaných oblastech, dodala policie.
Norský premiér Jonas Gahr Störe uvedl, že je "naprosto nepřijatelné, aby zahraniční výzvědné služby vypouštěly drony" nad Norsko.
Incident se stal v době, kdy Norsko, aktuálně klíčový dodavatel plynu do Evropy, posílilo bezpečnostní opatření kolem svých ropných a plynových zařízení. Reagovalo tak na záhadné přelety bezpilotních strojů v blízkosti této infrastruktury a na pravděpodobnou sabotáž na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři.
Minulý týden norská policie zadržela čtyři Rusy, kteří nelegálně fotografovali. Do Norska vstoupili z Finska, přičemž tvrdili, že jsou turisté.
V minulém týdnu byli v Norsku rovněž zadrženi dva Rusové s drony. Jeden z nich fotografoval vojenské vrtulníky a letiště, druhý měl částečně zašifrované čtyři terabyty fotografií a videí, napsal deník The Guardian.
Vladimir Jakunin byl v minulosti považován za jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů s těsnými vazbami na Kreml. Spojené státy na něj uvalily sankce za aktivní podporu okupace Krymu. Kritik Kremlu Michail Chodorkovskij loni uvedl, že Kreml má přes Vladimira Jakunina kontakty v české vládě.
Související
Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
Norsko vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň teroristického ohrožení. Ozbrojí všechny policisty
Policie Norsko , Vladimir Jakunin (exšéf ruských drah)
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 36 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 2 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 3 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 4 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 5 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 6 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
Francouzský prezident Emmanuel Macron údajně potají varoval evropské lídry před možnou "zradou Ukrajiny ze strany USA ohledně území bez jasných bezpečnostních záruk". Informoval o tom německý časopis Der Spiegel s odvoláním na uniklou poznámku z nedávného telefonátu mezi evropskými lídry.
Zdroj: Libor Novák