V Oslu ohrožoval lidi muž s nožem, policie ho zastřelila

Muž ozbrojený nožem ohrožoval dnes ráno kolemjdoucí v norské metropoli Oslu. Přivolaní policisté zasáhli proti útočníkovi střelbou a způsobili mu kritická zranění, jimž po převozu do nemocnice podlehl, informovala agentura AP.

Norská média zveřejnila záběry ze čtvrti Bislett na severu Osla, na nichž je vidět muž vysvlečený do půl těla s nožem v ruce. Podle norského listu Verdens Gang dotyčný napadal náhodné kolemjdoucí, a když se mu v tom snažila přivolaná policejní hlídka zabránit, zaútočil na policisty, z nichž jednoho zranil. Příslušníci policie ho následně zneškodnili.

Motiv činu není znám. "Nevylučujeme žádný motiv, ale zatím nemáme informace, že by čin nějak souvisel s terorismem," řekl na dnešní tiskové konferenci vysoký policejní představitel Egil Jörgen Brekke. Muž je policii známý z dřívějška, dodal.

Podle deníku Verdens Gang by se mohlo jednat o Rusa ve věku mezi 30 a 40 lety, který byl v prosinci 2020 odsouzen k nucené psychiatrické péči poté, co o rok a půl dříve v Oslu pobodal na ulici jednoho muže a další lidi ohrožoval.

Minulý měsíc zabil sedmatřicetiletý Espen Andersen Braathen, který má dánskou matku a norského otce, pět lidí v malém městě Kongsberg, které leží asi 70 kilometrů jihozápadně od Osla. Ozbrojen byl lukem, šípy a nožem.

Související

Andrej Medveděv, zběh z Wagnerovy skupiny

Zběh od wagnerovců jde v Norsku kvůli bitce za mříže

Norský soud poslal Andreje Medveděva na 14 dní do vězení za výtržnictví a nošení vzduchovky na veřejnosti, informovala agentura AP. Medveděv zběhl od žoldnéřské Wagnerovy skupiny a ve skandinávské zemi žádá o azyl. 

Více souvisejících

Policie Norsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy