V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije Špakovského, který byl před dvěma měsíci odsouzen k 6,5letému vězení. Původní rozsudek zvrátil odvolací soud. V Rusku je tato náboženská skupina považovaná za extremistickou a je zakázaná. Špakovského právník dnes výsledek odvolacího řízení označil za "zázrak".
Původní trest vynesl 9. června soud v západoruském Pskově a šlo o dosud nejtvrdší trest pro člena této skupiny od roku 2017, kdy nejvyšší soud náboženskou společnost zakázal. Její zástupci podle agentury Reuters propuštění jednašedesátiletého Špakovského uvítali, ale není to podle nich známka trvalého zmírnění postoje Moskvy vůči jehovistům.
Špakovskij byl obviněn z organizování a financování extremistických aktivit, což ale popřel. "Myslel jsem, že se všechno potvrdí, ale stal se příjemný zázrak, něco nečekaného pro mne i pro mého mandanta," řekl k výsledku odvolacího řízení Špakovského obhájce Arli Čimirov.
Mluvčí společnosti Jarrod Lopes řekl, že Špakovského jméno bylo usvědčením z extremismu poškozeno, a vyzval Rusko, aby skoncovalo se stíháním Svědků Jehovových. Případ označil za pouze "jedno rozhodnutí". "Nemá to celonárodní význam, uvidíme, zda další případy prokážou nadějný trend," dodal Lopes.
V Rusku se ke Svědkům Jehovovým hlásí asi 170.000 věřících, po celém světě okolo osmi milionů. Hnutí vzniklo v 70. letech 19. století kolem kazatele Charlese Russella v Pensylvánii. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a v roce 2018 se k nim hlásilo asi 15.000 lidí.
Související
Maduro žádá Putina a Čínu o pomoc proti Trumpovi
Zemřel ruský herec Gennadij Nazarov, představitel vojáka Čonkina v Menzelově filmu
Rusko , vězení , Svědkové Jehovovi , Věznice
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Vzpoura proti Bruselu: Polsko, Maďarsko a Slovensko odmítají zrušit zákaz dovozu ukrajinského zboží
před 2 hodinami
AP: CIA chtěla naverbovat Madurova pilota, aby USA pomohl s jeho svržením
před 3 hodinami
Trumpova frustrace stoupá. Už toho má dost, zní z Bílého domu
před 5 hodinami
Přišli o příbuzné i naději. Lidé v Gaze už příměří nevěří
před 6 hodinami
Změny počasí jsme dodnes nezastavili. Klimatická krize se ve všech ohledech zhoršila
před 8 hodinami
COP30 je za dveřmi. Rozhodne se na něm, jak budou lidé vzpomínat na světové lídry
před 9 hodinami
Maduro žádá Putina a Čínu o pomoc proti Trumpovi
před 10 hodinami
Nepotřebujeme peníze, ale jídlo a vodu, zní z hurikánem zničené Jamajky
před 12 hodinami
Pentagon schválil možnost předání raket Tomahawk Ukrajině
před 13 hodinami
Meteorologové slibují typické podzimní počasí během víkendu
včera
Metro čeká další víkendová výluka. V neděli se posílí náhradní doprava
včera
Náhlá smrt zasáhla české dostihy. Zemřel Pavel Složil, byl druhý na Pardubické
včera
Hradba 2025. Armáda na největším cvičení prověří obranyschopnost
včera
Zemřel ruský herec Gennadij Nazarov, představitel vojáka Čonkina v Menzelově filmu
včera
Svět už nebude stejný jako dřív. Čína dožene USA a Rusko v oblasti, která vždy budí obavy
včera
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
včera
Superdávka se po měsíci dočkala kalkulačky. Lidem pomůže zjistit, zda mají nárok
včera
Maďarské povstání 1956. Diktatura nebyla vůlí lidu, importovali ji Sověti, říká Bílý
včera
Babiš už se sešel se šéfem NATO. Známe se roky, připomněl lídr ANO
včera
Policie odhalila převaděče migrantů do Německa. Hrozí jim až osm let
Více než deset osob z Česka i ze zahraničí obvinila policie v případu převozu nelegálních migrantů do Německa. Dva lidé budou čekat na rozsudek ve vazbě. Obviněným hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.
Zdroj: Jan Hrabě