Většina Ukrajinců v průzkumu odmítlo územní ústupky vůči Rusku

Na 87 procent obyvatel Ukrajiny odmítá, aby jejich země dělala územní ústupky vůči Rusku. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu, o kterém informovala agentura Reuters. Naprostá většina dotázaných nechce, aby se jejich země vzdala části svého území, i když to bude znamenat prodloužení války.

Reuters podotýká, že podíl lidí, kteří se vyslovili proti územním ústupkům, oproti předchozím průzkumům vzrostl. V červenci se vůči nim odmítavě vyjádřilo 84 procent respondentů, v květnu 82 procent.

Z průzkumu vyplynulo, že proti územním ústupkům vůči Rusku je 57 procent etnických Rusů žijících na Ukrajině a 85 procent etnických Ukrajinců mluvících rusky. Pro to, aby Ukrajina postoupila část svého území, se vyslovilo 24 procent etnických Rusů. Reuters píše, že výsledky průzkumu jsou v rozporu s tím, jak Rusko odůvodňuje invazi do sousední země. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je cílem takzvané speciální vojenské operace ochránit rusky mluvící obyvatelstvo Ukrajiny, které údajně ohrožují ukrajinští nacionalisté.

Zmiňovaný průzkum se konal mezi 7. a 13. zářím a účastnilo se ho 2000 lidí.

Ukrajinská armáda vede protiofenzivu, během které se jí podařilo vytlačit ruské jednotky z několika tisíců kilometrů čtverečních zejména v Charkovské oblasti na severovýchodě země. Reuters podotýká, že to Ukrajince povzbudilo a posílilo to u nich naději na osvobození dalších území před příchodem zimy. I přes vojenské úspěchy Ukrajinců z posledních dnů Rusko stále okupuje asi pětinu ukrajinského území.

Související

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

Více souvisejících

Ukrajina válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu

Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy