Z ukrajinské metropole Kyjeva byly v noci na dnešek hlášeny mohutné exploze. Informovala o tom agentura Reuters a stanice BBC s odvoláním na místní média a svědky.
Server The Guardian poznamenal, že zatím nemohl tyto informace ověřit a není zřejmé, jaké jsou škody. Portál The Kyiv Independent před tím na twitteru uvedl, že úřady vyhlásily letecký poplach ve všech ukrajinských oblastech najednou.
⚡️Air raid alert declared in all of Ukraine's regions at once.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) April 14, 2022Výbuchy byly podle Reuters hlášeny rovněž z města Cherson na jihu země, Charkova na severovýchodě a Ivano-Frankivsku na západě. Exploze zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, píše agentura, která rovněž podotkla, že tyto zprávy nemohla ověřit. Bezprostředně po explozích podle ní nebyly hlášeny z měst škody, ukrajinská média pouze informovala o výpadcích elektřiny v některých částech Kyjeva. Zatímco v ostatních městech varovné sirény utichly, v Luhanské a Záporožské oblasti na východě země byly stále slyšet, dodala agentura.
Ukrajinští představitelé obvykle nespěchají s potvrzením ani vyvrácením zpráv médií o explozích - hlavním důvodem je, že nechtějí ruským silám poskytnout informace o tom, zda zasáhly nebo minuly zamýšlené cíle, upozornila BBC. Uživatelé sociálních médií zároveň nemají zveřejňovat fotografie nebo videa z míst výbuchů ani údaje o jejich zeměpisné poloze.
Jeden ze svědků řekl stanici BBC, že se výbuchy ozvaly na jihozápadě metropole. Na sociální síti Telegram se dříve objevily informace o sérii silných explozí v Kyjevě, píše BBC.
Nejnovější exploze jsou patrně jedny z nejvýznamnějších v oblasti hlavního města od začátku dubna, kdy se ruské jednotky z regionu stáhly, podotkl Reuters. Ruská invazní vojska odešla z většiny oblastí na severu země a své vojenské akce v poslední době soustředí zejména na východ Ukrajiny, kde zřejmě chystá novou ofenzivu.
Ve čtvrtek Rusko obvinilo Ukrajinu z ostřelování obytných domů z vrtulníků v příhraniční západoruské Brjanské oblasti a údajný útok ohlásila také ruská Belgorodská oblast. Ukrajina obvinění podle agentury AFP odmítla. Moskva už dříve varovala, že přeshraniční útoky a sabotáže na ruském území by mohly přimět ruské ozbrojené síly k útokům na ukrajinská velitelství včetně těch v Kyjevě.
Ve čtvrtek večer pak tiskové agentury s odvoláním na ruské ministerstvo obrany informovaly o tom, že se v Černém moři potopil ruský křižník Moskva. Vlajková loď Černomořské flotily se účastnila invaze na Ukrajinu. Ukrajinské úřady před tím prohlásily, že plavidlo zasáhly a poškodily ukrajinské protilodní střely Neptun. Rusko přiznalo vážné poškození lodi, nicméně neuvedlo, že by problémy způsobil cizí útok. Loď podle něj poškodila detonace munice na palubě a požár, přičemž se potopila v rozbouřeném moři, když byla tažena do přístavu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se o potopené válečné lodi zmínil v nočním videoposelství, v němž vzdal hold těm, kteří "zastavili postup nekonečných konvojů ruské vojenské techniky" a také těm, "kteří ukázali, že ruské válečné lodi mohou jít akorát... ke dnu." Ukrajincům řekl, aby byli hrdí, protože přežili 50 dní ruské invaze, byť jim samotné Rusko "dávalo maximálně pět" dnů, upozornila agentura AP.
Související

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
válka na Ukrajině , Ukrajina , Ukrajinská krize , Kyjev
Aktuálně se děje
včera

Smrtelná nehoda na Žďársku. Střet dvou vozidel nepřežili dva lidé
včera

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem
včera

Kometa Brno je zpátky na extraligovém trůnu. Postava pomohl k triumfu čistým kontem
včera

RECENZE: Tuctová adaptace videohry Until Dawn. Recyklovaný horor děsí do prázdna
včera

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS
včera

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu
včera

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
včera

Výhled počasí na květen. Předčasný start léta nečekejte
včera

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
včera

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva
včera

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem
včera

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním
včera

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
včera

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
včera

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
včera

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
včera

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
včera

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
včera

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno včera
Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zdroj: Radek Novotný