Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že je připraven vést přímá jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o ukončení konfliktu s proruskými separatisty v ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny a o navrácení okupovaných území.
Na tiskové konferenci v Kyjevě také uvedl, že by se rád osobně setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, aby spolu urovnali všechny spory, kvůli kterým Budapešť blokuje ukrajinskou cestu do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Žádné termíny jednání však neuvedl.
Kyjev za "okupovaná území" označuje Krym, anektovaný Ruskem v březnu 2014, a také povstalci ovládnutou část Donbasu. Rusko prohlašuje, že Krym je navždy ruský a že o tom ani nebude jednat, a nadále popírá, že by vojensky podporovalo separatisty. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal přes 13.000 mrtvých. Mírové dohody uzavřené v Minsku v roce 2015 sice výrazně snížily intenzitu bojů, ale v politickém urovnání konfliktu se dosud nepodařilo pokročit. Zelenskyj před rokem nastoupil do nejvyššího úřadu se sliby, že ukončení války bude jeho prioritou, dosud se mu však nějakého posunu či dokonce přelomu nepodařilo dosáhnout.
"Nehledě na to, že společnost různě hodnotí přímá jednání prezidentů Zelenského a Putina, jsem přesvědčen, že to musíme udělat. Nezavrhnout mírové dohody z Minsku, ale postupovat paralelně, jinudy. Jsou některé věci, které lze pochopit jen při setkání mezi čtyřma očima, a jsou některé odpovědi, které lze slyšet jen mezi čtyřma očima, aby se daly vyvodit stoprocentně jisté závěry," řekl Zelenskyj. Podle agentury Interfax-Ukrajina také prohlásil, že si dává ještě rok, aby dosáhl úspěchu podle minských dohod.
"Budeme bojovat do konce za minské dohody, protože s tím jsou spjaty (západní) sankce proti Rusku. Dobře víte, že je chce zrušit nejen Rusko, ale i hodně evropských zemí, které chápu, protože ekonomicky kvůli sankcím strádají," řekl. Dodal, že diplomatické snahy o urovnání konfliktu podle minských dohod zbrzdila pandemie způsobená koronavirem, ale že by nerad postupoval podle alternativních plánů, i když i ty existují.
"Pokud jde o prezidenta Ruska. Nic s tím nenaděláme, musíme s nimi jednat, abychom se domluvili. Opakuji, že jsem připraven k jednáním v jakémkoliv formátu, pokud nás to přiblíží k ukončení války. Potřebujeme výsledek, všechno (ostatní) je mi jedno," zdůraznil.
Zelenskyj se s Putinem setkal loni v prosinci na summitu v Paříži, kde se vedla jak čtyřstranná jednání s účastí francouzského hostitele Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové, tak s Putinem jednal bilaterálně. Další summit měl následovat v dubnu, ale "kvůli koronaviru se každá země potýká s vlastními problémy", poznamenal Zelenskyj podle agentury AFP. Dodal, že o dalším čtyřstranném summitu jednal s Francií a Německem a že všichni souhlasí, že další summit by měl následovat, jakmile pandemie ustoupí.
Rusko minulý měsíc ústy ministra zahraničí Sergeje Lavrova vytklo Kyjevu, že po pařížském summitu nenásledoval žádný pokrok, s výjimkou částečné výměny vězňů a zajatců.
Související
Zelenskyj: Chceme konec války, ne konec Ukrajiny. Zbylých 10 procent mírové dohody rozhodne o osudu Evropy
Zelenskyj našel náhradu za Jermaka. Do čela prezidentské kanceláře jmenoval Budanova
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Vladimír Putin , Ukrajina , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů
včera
Zelenskyj: Chceme konec války, ne konec Ukrajiny. Zbylých 10 procent mírové dohody rozhodne o osudu Evropy
včera
Muž útočil sečnou zbraní v obchodním centru v Hradci Králové. Zranil několik lidí
včera
Rok 2025 se do historie zapíše jako zlomový bod. AI promění každého z nás, míní expert
včera
Zelenskyj našel náhradu za Jermaka. Do čela prezidentské kanceláře jmenoval Budanova
včera
ISS končí. Startuje závod o novou vesmírnou stanici
včera
Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev
včera
Kreml plánuje provedení krvavé provokace pod falešnou vlajkou, varuje Kyjev
včera
Venezuelské bezpečnostní složky zadržely pět amerických občanů. Drží je jako rukojmí
včera
Pokud začnete do protestujících střílet, jsme v pohotovosti, pohrozil Trump Íránu
včera
Ukrajinský dronový útok v Rusku údajně zabil desítky lidí. Kyjev to popírá
včera
Ukrajinci nacházejí způsoby, jak se vyrovnat s výpadky proudu kvůli ruským útokům
včera
Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři
včera
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
1. ledna 2026 22:10
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
1. ledna 2026 20:59
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
1. ledna 2026 20:05
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno 1. ledna 2026 18:55
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
1. ledna 2026 18:12
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
1. ledna 2026 16:58
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
První lednový den je každoročně okamžikem, kdy některé schválené změny vstupují v platnost. Řidiči tak například od dnešního dne koupí dálniční známku za vyšší cenu než v uplynulém roce.
Zdroj: Jan Hrabě