Zelenskyj přirovnal Rusy k nacistům

Ruská válka proti Ukrajině je návrat zla v podobě, v jaké ho svět poznal za nacismu. Ve velmi emotivním desetiminutovém videu natočeném v ulicích zničené obce Borodjanka k výročí konce druhé světové války to vysvětluje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Volodymyr Zelenskyj

Současné události na Ukrajině vztáhl k připomínkám konce největšího světového konfliktu, při nichž bývá zvykem komentovat válečné události slovy "Už nikdy!". Rusko podle Zelenského napadením Ukrajiny 24. února dokázalo, že tato slova už se použít nedají. Svět s nimi vystačil 77 let a teď je nucený připustit, že opakování zla v tehdejší podobě je možné, upozornil ukrajinský prezident.

"Každý rok spolu s ostatním civilizovaným světem 8. května uctíváme památku všech, kdo bránili tuto planetu před nacisty za druhé světové války. Miliony ztracených životů, poznamenaných osudů, umučených duší a milion důvodů říci zlu: Už nikdy!" říká na videu Zelenskyj.

"Známe cenu, jakou za toto poznání naši předkové zaplatili, víme, jak je důležité to předat potomkům. Ale netušili jsme, že naše generace bude svědkem znesvěcení slov, které, jak se ukázalo, neplatí pro všechny. My letos říkáme 'Už nikdy!' jinak. Slyšíme to jinak. Je to pro nás bolestné a kruté a není za tím vykřičník, ale otazník. Už nikdy? Zkuste to říct Ukrajině. Ve čtyři ráno 24. února bylo slovo 'Nikdy' vymazáno, rozbombardováno a rozstříleno stovkami raket, které vzbudily celou Ukrajinu. Slyšeli jsme výbuchy a znělo slovo 'Zase'," prohlásil prezident země, která se od konce února stále brání krvavé ruské agresi.

Jeho slova srovnávající počínání Ruska s nacistickým Německem dokreslují na asi desetiminutovém videu záběry ze současných ruských útoků na ukrajinská města a historické válečné snímky.

"Na Ukrajině se odehrává krvavá rekonstrukce nacismu. Fanatické zopakování toho režimu, jeho idejí, slov a symbolů. Maniakálně detailní opakování krutostí a alibi, jež má to vše ospravedlnit. Opakování zločinů a pokus překonat 'učitele' a postavit ho na piedestal nejhoršího zla v lidské historii," říká Zelenskyj.

"Borodjanka je jedna z mnoha obětí tohoto zločinu. Za mnou je svědectví - žádný vojenský objekt, ani tajná základna, obyčejný devítipatrový dům. Jak by mohla Borodjanka ohrozit Rusko - zaujímající osminu souše, disponující druhou armádou světa a jadernými zbraněmi? Existuje něco absurdnějšího? Ano, 250 kilogramů bomb, jimiž supervelmoc toto městečko bombardovala a ochromila je. Zde dnes nemohou říkat Už nikdy," říká Zelenskyj stojící v proluce před dvěma ruinami panelových domů v Borodjance.

Ve videu ukrajinský prezident také připomíná evropská města a vesnice zničené za druhé světové války nacistickými vojsky, od Londýna přes Varšavu a Rotterdam po české Lidice.

"Naše města, která přežila hroznou okupaci, na jejíž zapomnění nestačí ani 80 let, se stala znovu svědkem okupace. Zažila druhou okupaci ve své historii a některá, jako Mariupol, třetí," říká Zelenskyj ve své obžalobě Ruska. "Vytvářejí světový rekord v xenofobii, nenávisti, rasismu a počtu obětí. 'Už nikdy!', to byla óda moudrých, hymna civilizovaného světa. Teď ji ale někdo zpochybnil, umlčel a začal zpívat smrtící árii zla. Je to jasné zemím, jež nacismus zažily a které dnes zakoušejí pocit déjà vu.

Zlo vás nejprve obviňuje, provokuje, označuje vás za agresora a pak zaútočí. Zaútočí ve 4:45 ráno a tvrdit bude, že to vše je sebeobrana," říká Zelenskyj k ránu 24. února, kdy se Ukrajinci probudili pod ruským útokem.

Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko omezilo své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu a ačkoliv nadále pokračují snahy o mírová jednání, prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že rozhovory jsou na mrtvém bodě.

Ruské ministerstvo obrany také uvedlo, že se vojska přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.

Britské ministerstvo obrany ale uvedlo, že ruské ozbrojené síly přeorientovaly své úsilí na dobytí celého Donbasu. Boje na východě Ukrajiny aktuálně sílí.

Není navíc zřejmé, nakolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.

V Česku už bylo odhaleno celkem pět případů opičích neštovic

26.05.2022 14:38 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Počasí: O víkendu se ochladí, hrozí déšť i mrazíky

26.05.2022 06:30 O nadcházejícím víkendu se v Česku ochladí. Teploty během dne klesnou až ke 14 stupňům, v noci…

Putin na Ukrajině nevyhraje a nesmí diktovat podmínky příměří, řekl…

26.05.2022 12:38 Ruský prezident Vladimir Putin válku na Ukrajině nevyhraje. O míru však začne vyjednávat teprve, až…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Kyjev prověřuje zprávy o dobytí Lymanu ruskou armádou, píše BBC

27.05.2022 01:09 Kyjev prověřuje zprávy o ztrátě východoukrajinského města Lyman. O možném dobytí jedné z posledních…

ON-LINE 92. den války: Ruské síly se soustředí na ovládnutí měst v Doněcké…

26.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruské síly se soustředí na plné ovládnutí města Lyman v Doněcké oblasti a na upevnění pozic poblíž…

Dodávky zbraní na Ukrajinu vedou podle Lavrova k eskalaci

26.05.2022 21:14 Aktualizováno Zásobování Ukrajiny západními zbraněmi, které mohou zasáhnout ruské území, povede k nepřijatelné…

Rusko je ochotné přispět k řešení potravinové krize, požaduje uvolnění…

26.05.2022 21:06 Rusko je ochotné přispět k řešení potravinové krize způsobené válkou na Ukrajině, jako podmínku si…

Ukrajina vyšetřuje na 14 tisíc obvinění z válečných zločinů spáchaných…

26.05.2022 17:40 Ukrajinská prokuratura vyšetřuje bezmála 14.000 obvinění z válečných zločinů spáchaných ruskými…

Ukrajinští velitelé připustili těžkou situaci na bojišti, vyzvali k…

26.05.2022 16:24 Ukrajinští velitelé dnes připustili těžkou situaci na bojišti a vyzvali západní partnery k dodávkám…

Dvěma ruským vojákům hrozí na Ukrajině dvanáctiletý trest

26.05.2022 14:47 Dvanáct let odnětí svobody žádá obžaloba pro dva ruské vojáky, kteří čelí obvinění, že se na…

Putin mluvil o rozvoji vztahů se spojenci, dopad sankcí zlhečoval

26.05.2022 14:28 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve vystoupení před postsovětskými spojenci z Euroasijské…

Ukrajina obdržela od západních spojenců bitevní letouny Su-25

26.05.2022 14:17 Ukrajina obdržela od západních spojenců bitevní letouny Su-25 sovětské konstrukce, oznámil dnes na…

Odchod Johnsona kvůli večírkům si žádají další straničtí kolegové

26.05.2022 12:52 Nejméně tři poslanci britské Konzervativní strany vyjádřili nedůvěru v premiéra Borise Johnsona…

Související:

Právě se děje

reklama